• Odbierz prezent
Frank traci względem dolara i euro

Frank szwajcarski doczekał się momentu, kiedy to zaczęto wspominać o możliwych zmianach na stopach procentowych w Szwajcarii. Może być to m.in. konsekwencja tego, iż CHF umocnił się do EUR do poziomów, które ostatnio były obserwowane w lipcu 2017 roku, co Szwajcarom nie musi się podobać.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Bank Szwajcarii (SNB) wciąż ma miejsce do luzowania polityki monetarnej - tak uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według MFW Szwajcaria ma możliwość dalszego łagodzenia polityki monetarnej, choć polityka fiskalna musi być lepiej wykorzystywana do zwiększenia długoterminowego wzrostu.

Szwajcarski Bank Narodowy wykorzystuje najniższe ze stóp procentowych na świecie i groźbę interwencji na rynku walutowym, aby ograniczyć aprecjację franka. Jednak nawet przy stopie depozytowej na poziomie minus 0,75 proc. frank podrożał w zeszłym tygodniu do 20-miesięcznego maksimum w stosunku do euro ze względu na wzrost awersji do ryzyka.

Tymczasem na wykresie pary dolar frank szwajcarski USDCHF notowania wybiły się górą z lokalnej konsolidacji, która pojawiła się po wcześniejszej bardzo gwałtownej fali wyprzedaży dolara amerykańskiego i zakupach franka:

1

Kurs pary dolar frank szwajcarski USDCHF. Źródło: platforma Conotoxia.

Zaprezentowany potencjalny selling climax może kończyć również korektę nieregularną oznaczoną jako struktura ABC. Teoretycznie celem dla byków może być szczyt występujący przed dołkiem A w rejonie 1,0100. Najbliższe wsparcie to górne ograniczenie konsolidacji, a z kolei pokonanie pod 0,9900 zanegowałoby korektę nieregularną.

Nota prawna

Notowania: USDCHF

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCHF/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk