• Odbierz prezent
Frank szwajcarski po 4,70 złotego. Czy będziemy mieć powtórkę z rozrywki? Pamiętacie ten dzień?

Ponad pięć lat temu byliśmy świadkami kosmicznego umocnienia się franka szwajcarskiego w stosunku do wszystkich walut światowych. Było to spowodowane nie kryzysem światowym, a decyzją Szwajcarskiego Banku Centralnego na temat uwolnienia kursu franka szwajcarskiego? Co to znaczy uwolnienie kursy franka szwajcarskiego? Wszystkiego na ten temat dowiesz się w tym materiale.

Dlaczego kurs franka szwajcarskiego bije kolejne rekordy?

Dlaczego kurs franka CHF/PLN bije kolejne rekordy? Jest to spowodowane anomaliami, jakie mają miejsce w światowej gospodarce. W ostatnim czasie notowania większości spółek giełdowych spadły na łeb na szyję. Sam indeks WIG20 stracił w dwa tygodnie 36%. Indeks niemiecki około 30%. Niepewność na rynku walutowym oraz giełdowym znacznie wzrosła. Przede wszystkim jest to związane z niespodziewanym pojawieniem się wirusa COVID-19 (koronawirus).

Kurs franka CHFPLN: jak mocno może wzrosnąć kurs fanka?

Tego niestety nikt nie wie. Jeżeli koronawirus będzie w dalszym ciągu siał spustoszenie na rynku, zarażonych ludzi będzie coraz więcej, trzeba brać pod uwagę to, że jest większe prawdopodobieństwo dalszego umacniania się kursu franka. Jednak takich wzrostów jakie miały miejsce w styczniu 2015r. nie spodziewamy się.

Czytaj także: Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Fundusze notowane na giełdzie (ETF) są coraz popularniejsze, o czym dobitnie świadczy fakt, że obecnie wartość środków ulokowanych w ETF-ach na całym świecie przekracza 6 bilionów dolarów, z czego 4 bln dolarów na giełdach w USA. To niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Fundus.. Czytaj
Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Wykres miesięczny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres miesięczny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Kursy walut NBP

Poniżej (dla zainteresowanych) prezentujemy kursy średnie NBP (euro, dolara, funta i franka), które będą jeszcze aktualne do kilkunastu najbliższych godzin.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USD/PLN

3.9067 zł

21:02 15 marca

Kurs euro

EUR/PLN

4.3618 zł

21:02 15 marca

Kurs funta szterlinga

GBP/PLN

4.9191 zł

21:02 15 marca

Kurs franka szwajcarskiego

CHF/PLN

4.1307 zł

21:02 15 marca

Tabela. Średnie kursy walut (tabela A nr 051/A/NBP/2020 z 13 marca 2020)

Czytaj także:

 

Notowania: CHFPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CHFPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk