• Odbierz prezent
Frank szwajcarski (CHF) oraz euro (EUR) w gronie najsłabszych walut. Kurs eurodolara (EUR/USD) bez większego impulsu

Giełdy w Azji zaczęły nowy miesiąc od wzrostów, co tym samym zaważyło na sentymencie na FX - w poniedziałek rano bilans dla dolara jest mieszany, a zmiany niewielkie. Najsilniejsze są Antypody i funt, których zmiana nie przekracza 0,3 proc., a najsłabsze frank, euro, ale i też chiński juan. Wpływ na chińską walutę mogły mieć słabsze odczyty PMI z Chin, utrzymujące się problemy z krótkoterminową płynnością na rynku wymagające kolejnych działań Ludowego Banku Chin, a także kolejne naruszenia przestrzeni powietrznej nad Tajwanem przez chińskie samoloty. Według odczytów PMI dla przemysłu cofnął się w styczniu do 51,3 pkt, a usługowy zszedł do 52,4 pkt. Poza tzw. rządowymi danymi, słabo wypadły też szacunki Caixin - te dla przemysłu pokazały spadek do 51,5 pkt. Nadal pozostajemy wprawdzie w obszarze ekspansji, ale to za chwilę może zacząć budzić większy niepokój.

W temacie COVID nadal mamy dużą ostrożność decydentów, 

którzy w większości przypadków wydłużają obowiązujące restrykcje, chociaż w Wielkiej Brytanii imponuje tempo szczepień (blisko 600 tys. osób tylko w sobotę), a w Nowym Jorku rozważane jest częściowe otwarcie restauracji od 14 lutego, jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli.

Wątkiem wartym uwagi mogą być doniesienia, jakoby grupa 10 republikańskich senatorów wysłała sygnał do prezydenta Bidena, że mogłaby poprzeć niektóre z pandemicznych rozwiązań zawartych w jego pakiecie stymulacyjnym wartym 1,9 bln USD. Dobrze, że strony chcą rozmawiać, pytanie na ile Demokraci wykorzystają fakt, że Partia Republikańska zaczyna się dzielić na różne frakcje. 

EURUSD - PMI bez większego znaczenia

Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Europie w zasadzie wpisują się we wcześniejsze szacunki, co nie daje dodatkowego impulsu dla euro. W efekcie EURUSD pozostaje wokół 1,21. Na uwagę zasługują słowa niemieckiej członek EBC Isabel Schnabel, której zdaniem nie ma ryzyka nadmiernego wzrostu inflacji (co jest m.in. odniesieniem się do ostatnich styczniowych danych z Niemiec). Mamy też informacje z Włoch, gdzie partia Italia Viva wyraziła swoje zainteresowanie budową szerokiej koalicji dla nowego rządu, do której nawoływał premier Conte, który zrezygnował kilka dni temu. 

Sytuacja na rynkach 1 lutego - 1

Wykres dzienny EURUSD

Czekamy na popołudniowe dane ISM dla przemysłu. Zobaczymy też, czy rynek podchwyci jakoś wątek związany z negocjacjami wokół pakietu fiskalnego prezydenta Joe Bidena - grupa 10 republikańskich senatorów jest gotowa do rozmów nad niektórymi ustawami.

Technicznie jednak układ na wykresie nie jest pozytywny. Kilka dni temu popyt miał trudności z powrotem ponad 1,2176. Ostatnio już problemy pojawiły się przy 1,2130-35. Dzienny oscylator RSI9 zakręca w dół, co może sugerować chęć ponownego przetestowania okolic minimów ze stycznia przy 1,2052 i 1,2057 i ewentualnie ich naruszenia.

OKIEM ANALITYKA - początek nowego?

Nowy miesiąc to na rynku pośrednio początek nowego rozdziału w księdze, która zapisuje się na bieżąco. Możemy odrzucić już wątek przepływów związanych z końcówką miesiąca, a którymi można było czasami tłumaczyć krótkoterminowe ruchy i wahania sentymentu. Niemniej to, co wniosków po zeszłym tygodniu jest kilka. Po pierwsze rynek przestał zwracać uwagę na to co mówi FED, bo ten nie wnosi (na razie) nic nowego.

Po drugie w centrum uwagi staje się proces szczepień od którego uzależnia się to,

czy za kilka miesięcy zobaczymy ożywienie w globalnej gospodarce. Tu nieraz pojawiają się problemy natury logistycznej, ale ważniejsze staje się coś innego. Pytania o skuteczność szczepionki w walce z mutacjami COVID, które prędzej czy później staną się dominujące. Tutaj optymizm jest nieco wymuszony, co jednocześnie może sprawiać, że ryzyko w którym proces nabycia tzw. populacyjnej oporności będzie znacznie dłuższy, niż się to zakłada, nie jest do końca uwzględnione w wycenie wielu, ryzykownych aktywów.

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk