• Odbierz prezent
Francja będzie blokować rozwój sieci płatniczej Libra od Facebooka

Problemy regulacyjne z jakimi spotyka się Facebook w ramach swoich ambitnych planów uruchomienia globalnej sieci płatniczej Libra nie ograniczają się wyłącznie do Stanów Zjednoczonych i Indii. W czwartek 12 września minister finansów Francji zajął jak dotąd najbardziej radykalne stanowisko wobec Projektu Libra spośród europejskich polityków wysokiego szczebla. Zapewnił on, że Francja nie dopuści do wprowadzenia sieci płatniczej Facebooka na terenie Unii Europejskiej.

 

Bruno Le Maire, francuski minister finansów, podczas swojego wystąpienia na konferencji OECD Global Blockchain Policy Forum stwierdził, że projekt sieci płatniczej Libra, rozwijanej m.in. przez Facebooka, jest bezpośrednim zagrożeniem dla suwerenności monetarnej Unii Europejskiej. Le Maire kategorycznie stwierdził:

 

„Chciałbym być dobrze zrozumiany: W obecnych warunkach nie możemy pod żadnym pozorem pozwolić na wprowadzenie i rozwój sieci Libra na terenie Unii Europejskiej.”

 

Francuski minister zapowiedział także, że jego kraj będzie konsekwentnie blokował i sprzeciwiał się próbom uzyskania przez Projekt Libra zielonego światła od europejskich instytucji regulujących usługi finansowe i płatnicze.

Le Maire od samego początku (od czerwca) wyrażał obawy wobec Projektu Libra, twierdząc że zezwolenie na jego rozwój będzie zagrożeniem dla walut narodowych.

 

Wzbudzające wiele emocji i obaw plany stworzenia globalnej sieci płatniczej przez Facebooka zaalarmowały m.in. senatorów Stanów Zjednoczonych, brytyjskiego regulatora finansowego FCA, a także Komisję Europejską, która planuje wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec Projektu Libra.

Czytaj także: "Kryptowaluta" Facebooka pod znakiem zapytania - Libra Coin może w ogóle nie powstać

W ostatnich miesiącach nic nie wywołało chociażby porównywalnego zamieszania w szeroko pojętej branży fintech, jak plany stworzenia przez Facebooka globalnej sieci płatniczej opartej na technologii blockchain z własnym cyfrowym tokenem. Libra Coin, bo tak właśnie miałby się nazywać token mylnie nazy.. Czytaj
"Kryptowaluta" Facebooka pod znakiem zapytania - Libra Coin może w ogóle nie powstać

 

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk