• Odbierz prezent
Formacja RGR na kursie funta do dolara GBPUSD. Do czego może doprowadzić przełamanie tygodniowego wsparcia?

Na parze GBPUSD w przedziale cenowym 1.26-1.27 zwykle sporo się działo w przeszłości. W ostatnim czasie jest to ważne wsparcie, które dodatkowo może zostać potwierdzone formacją odwróconej głowy z ramionami. Oczywiście jest dużo za wcześnie aby takie osądy dotyczące RGR podawać pod analizę, gdyż prawe ramie w każdej chwili może przełamać zielony obszar popytowy. W klasyce analizy technicznej należy poczekać na pokonanie linii szyi, która w tym przypadku wypada na poziomie 1.3300 . Jest to jednocześnie ważny opór, który decydował o deprecjacji GBP w ostatnich latach.

Przełamanie tygodniowego wsparcia oznaczonego na zielono może doprowadzić do testu jednych z najniższych wartości tego instrumentu czyli 1.2100.

rgr w RGR - 1

Wykres kursu funta do dolara GBPUSD na interwale tygodniowym

Ciekawie wygląda kształtowanie dołka na wykresie D1. Od ostatniej dekady maja do dziś widoczne jest wyhamowanie na wsparciu wyższego rzędu. Kształt wykresu jest bliźniaczo podobny do tego z tygodniowego wykresu. Na dołku oznaczonym jako „R” czyli prawe ramie w odwróconej formacji RGR można nanieść litery rgr, które wskazują na kształtowanie się formacji w formacji. To rodzaj fraktala, który nie za często gości na wykresach.

Wniosek jaki można wysnuć po przełamaniu 1.2760 czyli linii szyli mniejszego rgr wskazują, że funt brytyjski utworzy pełne ramie w tygodniowym RGR. Czyli przełamanie tego lokalnego oporu może doprowadzić do aprecjacji funta GBP o 5-6 figur co poziomu 1.3300.

Najbliższe dni potwierdzą, czy tak wcześnie wyciągnięte wnioski z analizy technicznej znajda odzwierciedlenie w rzeczywistości.

rgr w RGR - 2

Wykres kursu funta do dolara GBPUSD na interwale dziennym

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk