• Odbierz prezent
FOREX: Polski złoty (PLN) tracił i traci nadal - ale nie tylko on, pozostałe waluty również nie prezentują się dobrze!

 

Artykuł z serii "Piotr Kuczyński dla iWealth"

Na tym tle zachowanie polskich rynków można uznać za dość spokojne. Oczywiście WIG20 i inne indeksy zanurkowały, a MWIG40 uformował nawet formację RGR zapowiadającą dalsze spadki, ale WIG20 utrzymał się w kanale trendu bocznego rozpoczętego z końcem maja. Nadal tracił złoty, ale nie wyróżniał się negatywnie, bo traciły waluty rynków rozwijających się (awersja do ryzyka).

We wtorek sesja na rynkach europejskich była bardzo nerwowa

i tylko pomoc jak zawsze optymistycznych Amerykanów ocaliła indeksy przed zakończeniem sesji neutralnie lub małym spadkiem. Wzrosty indeksów w Niemczech (0,51%) i w Warszawie (WIG20 zyskał 0,7%) były dalekie od tego, co widać było potem w USA. W środę odjęcie dywidendy PKN Orlen mogło zdjąć z WIG20 0,4%. Zdejmowało nieco mniej, a sam indeks od początku sesji rósł. Była to wręcz oczywista reakcja na wtorkowe zachowanie Wall Street i wzrosty indeksów na europejskich giełdach. Złoty jednak nadal tracił reagując na spadek kursu EUR/USD, ale w drugiej połowy dnia kursy już spadały (wzrost apatytu na ryzyko). Nasz rynek akcji nadal był ostrożny, ale WIG20 zyskał 0,93% wracając do środka kanału trendu bocznego.

W czwartek tę ostrożność widać było jeszcze bardziej

WIG20 od początku sesji umiarkowanie zyskiwał, ale w jej połowie zaczął się osuwać i w okolicach publikacji komunikatu ECB testował już poziom neutralny. Wtedy jednak zaczął umacniać się złoty, co mogło nieco zaskakiwać skoro spadał EUR/USD. Czasem jednak takie anomalie mogą się pojawiać. Zapewne cieszono się wspomaganiem ECB dla gospodarki strefy euro, co oczywiście pomóc powinno również gospodarce polskiej. Poza tym „TK” przełożył znowu posiedzenie w sprawie wyższości Konstytucji nad prawem unijnym. Tym razem z 3.08 na 31.08, czyli już po wyznaczonym przez Komisję Europejską terminem (16.08) dostosowania się Polski do wyroku TSUE w sprawie sądownictwa.  Indeksom na GPW znowu jednak ciążył sektor bankowy (WIG Banki stracił 1,25%), co doprowadziło do zakończenie sesji spadkiem WIG20 o 0,54%. Nasz rynek akcji znowu był bardzo słaby, ale nie opuścił kanału trendu bocznego, z którego wybicie dałoby sygnał na dłuższy ruch.

Czytaj więcej

 


iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk