• Odbierz prezent
FOREX: na rynku walutowym "cisza, jak makiem zasiał" - czy to spokój przed burzą?
fot. freepik.com

§  US: Dziś uwaga rynków koncentrować się będzie na publikacji miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus wskazuje na wzrost pracujących poza rolnictwem (non-farm payrolls) o 925 tys. po wzroście o 850 tys. miesiąc wcześniej. W przypadku stopy bezrobocia oczekiwany jest jej spadek do 5,7% z 5,9% w czerwcu. Znacznie słabszy od oczekiwań raport ADP mógł jednak zweryfikować oczekiwania analityków w kierunku niższych odczytów. Tym bardziej, że także dane Challenger wskazały na wyhamowanie tempa zatrudniania pracowników, co może być związane z narastaniem kolejnej fali pandemii lub coraz większymi problemami z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Z drugiej jednak strony indeksy koniunktury ISM sygnalizowały przyspieszenie tempa poprawy na amerykańskim rynku pracy. Potwierdzenie wyhamowania wzrostów zatrudnienia może osłabić oczekiwania na szybsze rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej w USA, szczególnie w kontekście rozpoczęcia wygaszania programu luzowania ilościowego. 

 Komentarz dzienny – Dzisiejszy raport z rynku pracy w USA nada ton rynkom finansowym - 1

Wydarzenia i komentarze

§  CZ: Narodowy Bank Czech podniósł główną stopę procentową o 25 pkt. baz. do 0,75% co było decyzją zgodną z oczekiwaniami. To druga  z rzędu decyzja kosztu pieniądza przez czeskie władze monetarne. Narodowy Bank Czech, obok Narodowego Banku Węgier jest pionierem normalizacji polityki pieniężnej w naszej części Europy. Z komentarzy prezesa CNB wynika, iż proces zacieśniania polityki pieniężnej będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach, a stopniowe zaostrzanie polityki pieniężnej nie zagrozi odbiciu gospodarki. Stanowisko takie kontrastuje z wypowiedziami dominującej części członków polskiej Rady Polityki Pieniężnej, z których wciąż wynika przekonanie o tymczasowym charakterze inflacji i obawy o trwałość wzrostu gospodarczego. Rynek finansowy wycenia scenariusz zakładający wzrost stopy procentowej w Czechach o 100 pkt. baz. w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.

Komentarz dzienny – Dzisiejszy raport z rynku pracy w USA nada ton rynkom finansowym - 2

Rynki na dziś

Tydzień kończymy wyczekiwaną przez inwestorów publikacją raportu z rynku pracy USA. Potencjalnie może mieć ona silne przełożenie na rynki finansowe, po tym jak niektórzy przedstawiciele amerykańskiej Rezerwy Federalnej uzależniali od wyniku danych z rynku pracy w najbliższych miesiącach możliwość rozpoczęcia wygaszania programu skupu aktywów. Niewiadomą pozostaje kierunek reakcji eurodolara na potencjalnie lepszy od oczekiwań odczyt. W naszej ocenie bazując na reakcji na niedawne jastrzębie komentarze członków Fed i bieżące nienajlepsze nastroje rynkowe uważamy, iż pozytywna niespodzianka w danych może skutkować umocnieniem dolara na zasadzie różnicy w nastawieniu do normalizacji polityki pieniężnej amerykańskiego FOMC i Europejskiego Banku Centralnego (a nie poprawy ogólnego sentymentu, na czym zyskałoby euro). Złoty konsoliduje się obecnie wokół poziomu 4,5450 (z dziennym minimum nieco ponad grosz niżej) i co najmniej do czasu publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych nie oczekujemy, by to miało się zmienić.

Komentarz dzienny – Dzisiejszy raport z rynku pracy w USA nada ton rynkom finansowym - 3

Rynek krajowy

Mimo 2,5-groszowej zmienności notowania kursu EUR/PLN zakończyły sesję w okolicy jej rozpoczęcia a więc poziomu 4,54. Nie powiodła się ani próba osłabienia złotego (zakończyła się na poziomie 4,56) ani chęć mocniejszego rozegrania polskiej waluty (czwartkowe minimum na 4,5330). W nastrój względnej stabilizacji wpisywały się zmiany eurodolara, które wczoraj były wyjątkowo niewielkie. Presję, choć niewielką, na umocnienie walut regionu generował wynik posiedzenia banku centralnego Czech, na którym zgodnie z oczekiwaniami podniesiono stopy procentowe wraz z utrzymaniem jastrzębiej retoryki. Jak wspomnieliśmy spokój EUR/USD, ale i pary EUR/CHF sprawił, że niemrawo prezentowały się wczorajsze zmiany pozostałych par złotowych. Niewiele ciekawiej wyglądały czwartkowe notowania skarbowych papierów wartościowych. Dochodowość 2, 5 i 10-letnich benchmarków zmieniła się maksymalnie o 1 bps, w czym były zgodne z zachowaniem niemieckiego Bunda. Ciekawym był natomiast fakt, iż polski dług nie przyłączył się do silnej zwyżki dochodowości amerykańskiego długu, który motywowany był jastrzębimi komentarzami niektórych członków Rezerwy Federalnej.

Komentarz dzienny – Dzisiejszy raport z rynku pracy w USA nada ton rynkom finansowym - 4

Rynki zagraniczne

Nieco ponad 25 pipsów zmienności najlepiej podsumowuje wczorajszy dzień na rynku eurodolara, gdzie publikacja cotygodniowych danych dotyczących liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych Amerykanów była najistotniejszym momentem czwartkowego kalendarza makroekonomicznego. Marazm widoczny był także na pozostałych głównych parach walutowych świata jak EUR/CHF (stabilizacja na 1,0730), czy GBP/PLN (fluktuacja wokół 1,3918). Zdecydowanie więcej emocji towarzyszyło czwartkowej wycenie amerykańskich obligacji, które solidnym wzrostem dochodowości – o 8 bps do 1,21% - zareagowały na jastrzębie komentarze części przedstawicieli Fed. Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej R.Clarida powiedział, że „rozpoczęcie normalizacji polityki w 2023 roku byłoby w obecnych warunkach całkowicie zgodne z nowymi ramami docelowej inflacji”. W czwartek stabilna na poziomie -0,50% pozostawała natomiast rentowność Bunda, choć 2-letnie Schatzy zniżkowały o kolejne 2 bps do -0,78% tj. do poziomu z listopada 2020 roku.

Komentarz dzienny – Dzisiejszy raport z rynku pracy w USA nada ton rynkom finansowym - 5


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk