• Odbierz prezent
FOREX: Funt dolar i euro - bilans mijającego tygodnia

Bilans tygodnia dla dolara to straty na całej szerokości, wyłamała się z tego tylko para dolar do jena japońskiego USDJPY. Słabość amerykańskiej waluty to wynik spadku obaw o wojny handlowe (rozmowy z Kanadą ws. nowej NAFTA idą dobrze i być może zostaną zamknięte do końca września, a nowa partia wysokich ceł na Chiny nie została jeszcze nałożona i być może obie strony będą ze sobą znów rozmawiać), a także rozczarowań odczytami inflacji PPI i CPI za sierpień, które mogą zasiać niepewność, co do tempa podwyżek stóp procentowych przez FED w przyszłym roku.

W przyszłym tygodniu kluczem pozostaną informacje z obszaru relacji handlowych, a kalendarz będzie nieco uboższy (dane z rynku nieruchomości, indeks Philly FED, szacunki PMI).

Czytaj także: Dolar amerykański do juana chińskiego USDCNH - wielka wojna handlowa

                      USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: Wczoraj po południu Donald Trump dał do zrozumienia, że rynki niezbyt dobrze zinterpretowały słowa jego doradcy ekonomicznego, gdyż to Chinom ze względu na ich pogarszającą się sytuację rynkowo-gospodarczą powinno zależeć na szybkim przystąpieni.. Czytaj
Dolar amerykański do juana chińskiego USDCNH - wielka wojna handlowa


Euro - bilans tygodnia

Bilans tygodnia dla euro jest mieszany. Wydarzeniem były informacje z Europejskiego Banku Centralnego, oraz sytuacja w Turcji, oraz lepsze wieści w temacie Brexitu. Rynek mniej martwił się o Włochy, chociaż publikacja założeń do nowego budżetu jest dopiero przed nami. Posiedzenie ECB przyniosło podtrzymanie wcześniejszej linii wobec forward guidance, chociaż Bank zdecydował się na nieznaczną rewizję prognoz PKB na ten i przyszły rok.

Czytaj także: Kurs dolara do złotego przebija 3,68. Euro kosztuje już niecałe 4,3 - analiza techniczna złotego

W piątek rano uwagę zwraca taniejący dolar – USDPLN złamał barierę 3,68 po tym jak EURUSD naruszył okolice 1,17 – a z kolei euro próbuje przebić się przez poziom 4,30. Poprawa nastrojów wokół rynków wschodzących to wynik splotu kilku korzystnych wydarzeń – wyraźnej podwyżki stóp procentowych w Turc.. Czytaj
Kurs dolara do złotego przebija 3,68. Euro kosztuje już niecałe 4,3 - analiza techniczna złotego

Kluczowe było jednak to, że ryzyka dla gospodarki pozostały „zasadniczo zbilansowane”. Czwartkowa decyzja Banku Turcji pozwoliła natomiast ustabilizować notowania liry, chociaż nie oznacza to, że potencjalne problemy (kryzys tamtejszych banków) zostały zażegnane. Rynek złapał jednak chwilę oddechu. W przyszłym tygodniu ważne mogą okazać się szacunki dotyczące PMI w piątek.


Funt brytyjski - kolejny dobry tydzień

Za nami kolejny dobry tydzień dla funta, który był wspierany spekulacjami wokół Brexitu. Czwartkowe posiedzenie Banku Anglii miało niewielkie znaczenie – ważniejsza może być wcześniejsza informacja o tym, że Mark Carney może przedłużyć swój mandat do stycznia 2020 r. W temacie Brexitu rosły emocje przed przyszłotygodniowym szczytem UE w Salzburgu (w środę), gdyż rynki mają nadzieję, że Bruksela rzeczywiście będzie bardziej skłonna do szukania kompromisu w kluczowych kwestiach, w tym w temacie granicy z Irlandią.

Nota prawna

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk