• Odbierz prezent
Mocne zmiany na rynku walutowym. Potężne zmiany na walutach. Kurs euro leci w dół. Kurs dolara w odwrocie.
fot. FOREX: będzie się działo! Sprawdź, co poruszy kursem euro, dolara i złotego! [USDPLN, EURHUF, EURPLN, EURUSD, EURCZK na rynku walutowym - prognozy i komentarz]

USD/PLN

Zakładając wyciszenie rynku w oczekiwaniu na nowe informacje dotyczące przebiegu konfliktu na Ukrainie uważamy, iż kurs USD/PLN prawdopodobnie będzie szukał dla siebie punktu krótkoterminowego podparcia w okolicy poziomów 4,20 – 4,25. Sytuacja pozostaje jednak niezwykle dynamiczna i w zależności od napływających informacji może się szybko zmienić.

 

tygodniowa zmiana kursów walutowych

 

EUR/USD

Kurs EUR/USD, który na koniec ubiegłego tygodnia zamarkował wybicie górą z obowiązującego kanału spadkowego jak dotąd nie znalazł w sobie siły do ataku wyższych poziomów. Niewykluczone zatem, iż wokół bariery 1,1050 zatrzyma się na kilka najbliższych dni oczekując na rozwój wydarzeń wokół Ukrainy. Wpływ danych makro pojawić się może dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne indeksy PMI w strefie euro i USA jednak nie uważamy, by odczyty mogły być rynkowym game-changer’em.

Zobacz także: Zerknij, ile zapłacisz za funta (GBP), euro (EUR), jena (JPY), dolara (USD), franka (CHF), koronę (CZK) na FX

 

10Y PL (%)

Drożejące ceny surowców mogą ponownie przekładać się kanałem oczekiwań na zacieśnianie polityki pieniężnej na zwyżkę dochodowości obligacji krajowych. W rezultacie nie można wykluczyć, iż w najbliższych dniach dochodowość skarbowych papierów wartościowych zaneguje część ubiegłotygodniowych solidnych jej spadków. Liczymy szczególnie na zbliżenie się rentowności polskiej 10-latki w okolice 4,85%.

 

spread do bundów i nachylenie krzywej SPW

 

Utrzymywać się powinno także odwrócenie krajowej krzywej tj. sytuacja, gdy krótki koniec generuje wyższą dochodowość aniżeli dług o 10-letnim terminie zapadalności. Należy ponadto pamiętać, iż kłopoty płynnościowe krajowego rynku długu mogą potęgować skokowe zmiany notowań także w tym tygodniu. Bieżące rozkorelowanie wyceny SPW z rynkami bazowymi sprawi, że nawet w przypadku zakładanego przez nas spokoju Bunda możliwe będą wzrosty dochodowości krajowego długu.

 

Rentowność obligacji Niemiec i USA

 

10Y DE (%)

Dochodowość Bunda przebyła w ostatnich trzech tygodniach długą drogę. Obecnie porusza się ona wokół poziomu 0,40%, a więc maksimum z początku 2019 roku, choć jeszcze na przełomie lutego i marca poruszała się na ujemnych terytoriach. W najbliższych dniach liczymy na wyciszenie zmienności. Tym bardziej, iż marcowe posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i Fed zdejmują nieco wrażliwości Bunda na napływające dane. Nie powinny one bowiem zmieniać dotychczasowej – dość jasno wyrażonej – optyki bankierów centralnych strefy euro co do kierunku polityki monetarnej.

 

prognozy makroekonomiczne  i komentarz

 

10Y US (%)

Jasno określony i rynkowo zdyskontowany kurs polityki pieniężnej Fed obok braku istotnych danych makroekonomicznych przez większość tego tygodnia i oczekiwaniu na informacje w sprawie przyszłości Ukrainy zadecydować może o stabilizacji wyceny amerykańskich Treasuries na początku nowego tygodnia wokół poziomu 2,15%.

Zobacz także: Kurs dolara odstawi euro daleko w tyle?

 

kurs euro do dolara i notowania indeksu dolarowego


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk