• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Foolish Money - przegląd rynków, bieżąca analiza eurusd oraz niemieckiego indeksu DAX
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie pozycje mają mali gracze - Jak wykorzystać filtr kontrariański

Śledzenie smart money to zdecydowanie trudniejsze zadanie niż śledzenie błędów popełnianych przez Inwestorów Indywidualnych, którzy posiadają zdecydowanie mniejszy kapitał. Nawet mogłoby się nie rozbijać o trudności co o ... pieniądze, gdzie niejednokrotnie wskaźniki służące do śledzenia tych największych kosztują, zwykle kosztują sporo. Dlaczego zatem nie wykorzystać darmowych danych, które obnażają błędy Inwestorów jako tłumu? 

 

Tabela 1. Pozycje Inwestorów Indywidualnych prezentowane na portalu myfxbooku/community/outlook

 

Tabela pokazująca aktualne pozycje Inwestorów Indywidualnych

 

Na pierwszy rzut oka interpretacja powyższej tabelki jest bardzo prosta. Większość graczy na głównej parze walutowej sprzedaje, więc kupujmy. Na kablu (GBPUSD) większość sprzedaje, również kupujmy. Odwrotnie sytuacja ma się na USDJPY oraz na USDCAD, gdzie według teorii kontrariańskiej powinniśmy sprzedawać. Sytuacja nie jest jednak taka prosta. Bo są okresy gdzie foolish money zarabia, natomiast kwestia leży w obserwacji zachowań. W sytuacji w której większość jest na pozycjach długich i kurs rośnie możemy oczekiwać stopniowego ucinania pozycji byczych podobnie ma się sytuacja gdy najmniejsi inwestorzy dobrze zinterpretowali trend, ale wychodzą z niego przedwcześnie. 

 

Foolish Money działa rewelacyjnie w połączeniu z horyzontalnymi poziomami wsparć i oporów, o których w każdej analizie wspomina dr Zbigniew Wieczorek.  Widoczne to było w szczególności na dzisiejszej sesji, gdzie niemiecki indeks DAX (GER30) przełamał (w górę) kluczowy horyzontalny poziom przy ponad 60% nastawieniu graczy indywidualnych na spadki.  

 

Nimiecki indeks dax- pozycje małych graczy

 

Zerknijmy i przeanalizujmy sytuację na EURUSD. 

 

Wykres EURUSD w ujęciu foolish money

 

Aktualnie zdecydowana większość rynku małych graczy nastawionych jest niedźwiedzio. 68% (reprezentujących ponad 5500 lotów) Inwestorów zacznie zarabiać w momencie gdy kurs głównej pary walutowej zacznie spadać. Oznacza to, że w ujęciu średnioterminowym większość z nich wierzy w utrzymanie się trendu bocznego, a co za tym idzie utrzymanie horyzontalnego poziomu oporu 1.1500 (oporu z perspektywy kupujących i potencjalnej tendencji wzrostowej). Bardzo często to próby utrzymania statusu quo powodują bardzo duże straty na rachunkach. To właśnie kolejny z głównych błędów popełnianych przez Inwestorów, czyli przetrzymywanie straty i strach przed akceptacją porażki.

 

Wydaje się, że dzisiejsza sesja nie będzie kluczowa w ustaleniu średnioterminowego trendu, natomiast warto śledzić czy i w jaką stronę spekulować będą inwestorzy najmniejsi. Ucinanie przez nich pozycji krótkich powinno spowodować, że poszukamy sprzedaży. Zwiększone zaangażowanie na longach to dla nas komunikat to rozgrywania byczego średnioterminowego scenariusza. 

 

Sprawdź również ofertę HFT Brokers: tutaj

 

FXMAG forex foolish money - przegląd rynku 1


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu Consilium Invest. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk