Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,13%
USD / PLN4,00+0,10%
CHF / PLN4,43+0,47%
GBP / PLN5,04+0,14%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 257,97+0,18%
ROPA BRENT86,89+1,39%
ROPA WTI83,03+1,60%
ZŁOTO2 221,03+1,34%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

FOMC - pierwsze komentarze nowych głosujących w 2017 roku

Jakub Wilk | 11:30 09 styczeń 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek i w sobotę mogliśmy usłyszeć pierwsze w 2017 roku wypowiedzi przedstawicieli FED. W te dni wypowiadała się aż piątka, jednak nie wszyscy poruszyli temat polityki pieniężnej. Ich wypowiedzi miały przeważnie nieco bardziej gołębi charakter, ale nie odbiegający znacząco od obecnego konsensusu FED.

 

Na najbliższym posiedzeniu, które zakończy się 1 lutego, głosować w sprawie stóp procentowych będzie już nieco inny skład od tego, który w grudniu przegłosował podwyżkę. Z czterech nowych głosujących aż trzech wypowiadało się w ostatnich dniach. Poniżej prezentuję podsumowanie wszystkich komentarzy:

 

Charles Evans

Reklama

Szef FED z Chicago uważa, że w tym roku inflacja wzrośnie bardziej znacząco, choć w kontekście planowanej ścieżki stóp procentowych w USA (która ma stopniowo schładzać gospodarkę i inflację) jest nieco mniej optymistyczny od konsensusu członków FED. Ten zakłada 3 podwyżki na bieżący rok.

„Mam swoje spojrzenie i jest ono nieco ostrożne. Na 2017 rok mam zanotowane dwie podwyżki. Ale jeśli perspektywy się poprawią (…) trzy podwyżki mogą mieć sens.” – powiedział Evans.

Evans zasadniczo uważany jest za gołębia, co uzasadnia jego postawę, zakładającą mniej podwyżek od oczekiwań konsensusu. Jest jednym z nowych głosujących członków FOMC w tym roku.

 

Jeffrey Lacker

Reklama

Szef FED z Richmond ma nieco bardziej jastrzębie spojrzenie na 2017 rok i perspektywy zacieśniania polityki pieniężnej. Lacker uważa, że w obliczu prawdopodobnego poluzowania polityki fiskalnej podczas prezydentury Donalda Trumpa, FED będzie podnosił stopy procentowe szybciej niż zakładają rynki.

„Stopy procentowe z dużym prawdopodobieństwem będą rosnąć, a moim zdaniem możliwe, że będą musiały rosnąć szybciej niż oczekują tego rynki, w zależności od rozwoju sytuacji.” – stwierdza Lacker.

Obecnie rynek kontraktów terminowych w pełni wycenia tylko dwie podwyżki stóp procentowych na 2017 rok.

Lacker będzie głosował w sprawie stóp procentowych dopiero w przyszłym roku (co oznacza, że jego komentarze mają mniejsze znaczenie od komentarzy głosujących członków). Podczas posiedzeń FOMC w tym roku będzie tylko brał udział w dyskusjach.

 

Reklama

Robert Kaplan

Szef FED z Dallas przez znaczną część ubiegłego roku apelował o ostrożność w podnoszeniu stóp procentowych. Na jego spojrzenie w istotnym stopniu wpłynął jednak wynik wyborów prezydenckich w USA. Kaplan liczy na to, że polityka fiskalna przejmie więcej odpowiedzialności za stymulowanie gospodarki, dzięki czemu FED będzie mógł stopniowo odchodzić od akomodacyjnej polityki pieniżnej.

„Będziemy odchodzić od akomodacji w 2017 roku. Uważam, że możemy robić to stopniowo i cierpliwie” – stwierdził Kalpan.

Robert Kaplan w tym roku jest głosującym członkiem podczas posiedzeń FOMC. Tak jak znacząca część tegorocznego głosującego składu, uważany jest za gołębia (w grupie znajduje się kilku centrystów, ale żadnego jastrzębia).

 

Reklama

Neel Kashkari

Szef FED z Minneapolis (również gołąb) jest kolejnym nowym głosującym podczas posiedzeń FOMC. Kashkari w ten weekend wypowiadał się na temat planów Kongresu w kwestii regulacji sektora bankowego i nie poruszał tematu polityki pieniężnej.

 

Jerome Powell

Ostatnim z wypowiadających się w weekend członków FED był Jerome Powell. Powell jest członkiem Rady Gubernatorów, co oznacza, że ma on stały głos podczas posiedzeń decyzyjnych.

Reklama

Powell nie poruszył w sobotę tematu podwyżek stóp procentowych w 2017 roku. Jego wypowiedź miała mimo wszystko nieco gołębi wydźwięk. Członek Rady Gubernatorów wskazał, że niskie stopy procentowe przybliżyły FED do osiągnięcia celów w postaci pełnego zatrudnienia oraz inflacji na poziomie 2%. Powell nie dostrzega przy tym żadnych oznak świadczących o tym, by niskie stopy procentowe, utrzymywane w USA od wielu lat, przyczyniały się do zaburzenia stabilności systemu finansowego.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej