• Odbierz prezent
FOMC najpewniej ogłosi początek taperingu, z o ile RPP podniesie stopy na listopadowym posiedzeniu?
fot. freepik.com

Złoty pozostaje pod umiarkowaną presją sprzedających wynikającą z wciąż słabego sentymentu globalnego, ale i krajowych ryzyk. Przed polską walutą jednak szansa na umocnienie i walkę o złamanie psychologicznej bariery 4,60. Argumentem może stać się jutrzejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które według rynkowych oczekiwań zakończy się podwyżką stóp procentowych o 50 bps.

W naszej ocenie przy realizacji takiego scenariusza nawet potencjalnie relatywnie łagodne nastawienie RPP co do dalszego cyklu normalizacji polityki monetarnej nie będzie przeszkodą do wycenienia kolejnych agresywnych podwyżek kosztu pieniądza w Polsce. Globalnie rozpoczynający się tydzień także zdominowany będzie przez posiedzenia banków centralnych. Decyzje o parametrach polityki pieniężnej podejmować będą m.in. banki centralne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Czech a decyzje będą miały istotne przełożenie na wycenę walut wspomnianych państw.

O ile RPP podniesie stopy na listopadowym posiedzeniu?

W środę odbędzie się posiedzenie RPP. Publikacja znacznie wyższej od oczekiwań inflacji za październik oraz nowej projekcji inflacji i PKB zwiększa oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp, pomimo zaskakującej podwyżki w październiku. Przekroczenie w październiku kolejnego psychologicznego progu inflacji na poziomie 6% r/r i wizja jej zwyżki do ponad 7% r/r jeszcze w tym roku powoduje, iż trudno będzie radzie uzasadnić brak działania. Czynnikiem niepewności pozostaje skala ruchu. W naszej ocenie najbardziej prawdopodobna jest podwyżka o 50 pkt. baz. Nawet przy tej zmianie realna stopa procentowa będzie wyraźnie niższa niż przed październikową decyzją RPP. Rynek będzie także czekał na konferencję prezesa NBP uzasadniającą decyzję Rady (środa godz. 16), choć biorąc pod uwagę nieczytelną komunikację Rady w ostatnich kwartałach, nie powinna mieć ona istotnego wpływu na obecne oczekiwania rynkowe, które zakładają kontynuację agresywnych podwyżek stóp w kolejnych miesiącach.

FOMC najpewniej ogłosi początek taperingu

W piątek dane non-farm payrolls. W środę o godz. 19:00 poznamy decyzję Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) dotyczącą polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Na posiedzeniu tym najprawdopodobniej zostanie ogłoszony początek zmniejszania (tapering 2.0) skali skupu aktywów przez Rezerwę Federalną. Redukcja ta, zgodnie z opisem po wrześniowym posiedzeniu wynosić ma 15 mld USD miesięczne, co pozwoliłoby zakończyć program połowy przyszłego roku. Ogłoszenie taperingu jest praktycznie przesądzone, a w centrum uwagi powinna pozostawać retoryka amerykańskich bankierów centralnych dotycząca trwałości wysokiej inflacji. Nie spodziewamy się jednak znacznego zjastrzębienia narracji członków Fed, przynajmniej do grudnia, gdy przedstawione zostają nowe projekcje makroekonomiczne. Czynnikiem przemawiającym za brakiem dużych zmian w retoryce będzie zatrudnienie w USA, które nadal jest istotnie niższe niż przed pandemią (dane za październik poznamy już w piątek o godz. 13:30). Rośnie jednak ryzyko nasilenia presji na wzrost płac, np. w usługach i w handlu, co może utrwalać oczekiwania wysokiej inflacji. Stąd do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie najpewniej wcześniej niż oczekiwania bankierów centralnych. Obecnie rynek z prawdopodobieństwem 50% wycenia pierwszą podwyżkę już w czerwcu 2022 r.

FXMAG obligacje fomc najpewniej ogłosi początek taperingu, z o ile rpp podniesie stopy na listopadowym posiedzeniu?  500+ inflacja, banknoty inflacyjne, cele i strategie polityki pieniężnej, cele inflacyjne, cele inflacyjne nbp, cele polityki pieniężnej, co  to jest inflacja cpi, co powoduje inflację, co to jest polityka, co to jest polityka gospodarcza, czynniki inflacyjne, dlaczego inflacja rośnie, dlaczego jest inflacja, dlaczego w polsce jest inflacja, dolar tanieje, ile stoi dolar, ile wart jest dolar, ile wynosi obecnie inflacja, inflacja na minusie, inflacja od czego zależy, inflacyjna depresja, inflacyjna spirala cen i płac, inflacyjna w budżecie, inflacyjna zmora, inflacyjne finansowanie deficytu budżetowego, instrumenty polityki pieniężnej banku centralnego, instrumenty polityki pieniężnej nbp, instrumenty polityki pieniężnej stosowane przez nbp, jak jest inflacja w polsce, jak obliczana jest inflacja, jak stoi dolar, katedra polityki pieniężnej i rynków finansowych uep, kiedy jest inflacja, kiedy podwyżki stóp procentowych, kryterium inflacyjne, kryzysy inflacyjne, narzędzia polityki pieniężnej, obecna inflacja, obecna inflacja w polsce, obligacje skarbowe inflacyjne, oczekiwania inflacyjne, oczekiwania inflacyjne nbp, odczyty inflacji, oficjalna inflacja w polsce, podwyżki inflacyjne, podwyżki stóp fed, podwyżki stóp procentowych, podwyżki stóp procentowych 2017, polityka banku centralnego, polityka pieniężna, polityka pieniężna banku centralnego, polityka pieniężna nbp, polityka pieniężna w polsce, powody inflacji w polsce, procesy inflacyjne, prognozy inflacyjne, prognozy inflacyjne nbp, przekroje spirali inflacyjnej, przewidywania inflacyjne, racjonalne oczekiwania inflacyjne, rada polityki pieniężnej, rada polityki pieniężnej 2020, rada polityki pieniężnej cel inflacyjny, rada polityki pieniężnej na początku roku obniżyła depozytowa stopę procentową, rada polityki pieniężnej nbp, rada polityki pieniężnej posiedzenie, rada polityki pieniężnej skład, rada polityki pieniężnej stopę procentową, rada polityki pieniężnej wibor, rada polityki pieniężnej zadania, receptory inflacyjne, rodzaje polityki pieniężnej, ryzyko inflacyjne, skrzywienie inflacyjne, skumulowana inflacja, strategia polityki pieniężnej nbp, strategie polityki pieniężnej, tapered leg, tapering co to, tapering finanse, tapering tłumaczenie, teoria inflacyjna, teoria luki inflacyjnej, ustawa o radzie polityki pieniężnej, w jaki sposób inflacja wpływa na zarobki pracowników, wyrównanie inflacyjne, zacieśnienie polityki monetarnej, zacieśnienie polityki pieniężnej, zaciśniecie polityki pieniężnej, zagrożenia inflacyjne, założenia polityki pieniężnej, zjawiska inflacyjne, złudzenie inflacyjne,tapering 1

Rynek nasilił oczekiwania co do scenariusza polityki pieniężnej w Polsce dyskontując coraz bardziej agresywną jej ścieżkę. Opóźniona reakcja RPP na wzrost inflacji zwiększa skalę i tempo zacieśniania warunków monetarnych. Podwyżka stóp jutro o 50 bps nawet przy łagodnej retoryce RPP nie powinna zmienić oczekiwań na dalsze podwyżki.


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk