• Odbierz prezent
Fitch - ryzyka w budżecie i możliwość obniżenia ratingu dla Polski
Z artykułu dowiesz się:

- Jak agencja Fitch odnosi się do nowego budżetu przyjętego przez rząd

Według prognoz agencji ratingowej Fitch dla Polski deficyt budżetowy w 2016 r. ma wynieść 3% PKB. Agencja zrewidowała tym samym poprzednią prognozę, która zakładała niższy deficyt - na poziomie 2,8%. Według oceny agencji znaczne poluzowanie podstawy fiskalnej może wywrzeć presję na rating Polski, zwłaszcza jeśli towarzyszyć mu będzie spowolnienie gospodarcze.

 

"Zrewidowany budżet na 2016 r. jest spójny z naszym poglądem, że nowy rząd PiS częściowo poluzuje nastawienie fiskalne" - czytamy we wtorkowym komentarzu do projektu budżetu na przyszły rok.

"Rząd jeszcze nie w pełni przełożył wyborcze obietnice na plany budżetowe, co sugeruje, że wciąż są negatywne ryzyka fiskalne. Prowadzenie nieortodoksyjnej lub nieprzewidywalnej polityki stanowi ryzyko dla klimatu inwestycyjnego" - dodaje w komentarzu agencja.

 

Rząd w ostatni poniedziałek przyjał autopoprawkę do budżetu na przyszły rok, podnosząc wydatki o 16,5 mld zł. Deficyt według nowego budżetu ma być większy o 100 mln zł niż w poprzedniej wersji. PiS w nowym budżecie zakłada wzrost PKB o 3,8% i inflację na poziomie 1,7%. Fitch nie jest jednak tak optymistyczne i przewiduje wzrost PKB o 3,5%, również inflacja ma rosną wolniej i wynieść 1,2%.

 

Agencja w swoim komunikacie stwierdza, że istnieje duże ryzyko dalszego luzowania fiskalnego:

"Od 2017 r. rząd PiS będzie zapewne pod polityczną presją by wywiązać się z reszty różnych wyborczych obietnic (np. podnieść kwotę wolną od podatku, zreformować VAT czy podnieść wydatki na opiekę zdrowotną), co zwiększy ryzyko większego deficytu. Może to ułatwić niedawna zmiana w stabilizacyjnej regule wydatkowej, która daje więcej elastyczności w podnoszeniu wydatków, co ilustruje wzrost wydatków na 2016 r. "

 

Fitch wskazuje, że znaczne luzowanie, jeśli będzie połączone ze spowolnieniem gospodarczym może skutkować obniżeniem ratingu dla Polski.

PiS będzie silnie zdeterminowane by szukać środków na obietnice wyborcze, gdyż znajduje się pod znaczną polityczną presją. Opozycja z pewnością będzie wytykać wszystkie niezrealizowane obietnice.

 

Agencja prognozuje, że wzrost PKB w 2016 i 2017 r. wyniesie 3,5 proc.

"Jednakże implementacja nieortodoksyjnych lub nieprzewidywalnych działań, które mogłyby zaszkodzić klimatowi biznesowemu w Polsce, jest negatywnym ryzykiem dla wzrostu i dodatkowym ryzykiem dla konsolidacji fiskalnej" - czytamy w komunikacie.

"Niedawna konfrontacja między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym, która doprowadziła do protestów ulicznych, sugeruje, że ryzyka bardziej agresywnego populistycznego nastawienia w polityce rośnie" - dodano.

 

Źródło informacji: PAP


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk