• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Fitch i Donald Trump wpływają na kurs euro do dolara australijskiego i kurs funta brytyjskiego do dolara kanadyjskiego

Miniony weekend przyniósł nam sporo czynników, mających istotny wpływ na kursy walut. Dla kursu dolara kanadyjskiego istotny był Donald Trump, a dla kursu euro decyzja agencji Fitch. Przypatrujemy się jak te dwie waluty mogą zachowywać się względem dolara australijskiego i funta brytyjskiego, czyli walut, których kursy mogą reagować na wydarzenia zaplanowane na początek tego tygodnia.

 

EUR/AUD – czy kurs euro do dolara australijskiego przebije wieloletnie maksima?

Na otwarciu notowań kursów walut w tym tygodniu kurs euro do dolara australijskiego zniżkował. Negatywny wpływ na notowania waluty wspólnoty europejskiej miała decyzja agencji Fitch o obniżeniu perspektywy ratingu dla Włoch z neutralnej na negatywną. Analitycy Fitch obawiają się, że nowy włoski rząd może poluzować politykę fiskalną, co jest ryzykownym krokiem w obliczu bardzo wysokiego zadłużenia państwa. Kurs EUR/AUD spadał już na koniec piątkowej sesji, a na początku poniedziałkowej odtworzył się luką spadkową. Euro zniwelowało początkowe straty do dolara australijskiego, w czym pomogło mu potknięcie tego drugiego. Kurs dolara australijskiego osłabił się po tym jak opublikowane zostały rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w Australii, które spowodowały wzrost kursu euro do dolara australijskiego o ok. 35 pipsów.

 

Na wykresie godzinowym kursu EUR/AUD widzimy, że od 2 tygodni trwa tutaj wyraźny trend wzrostowy. Widzimy potencjał do korekty tego ruchu, ale jedynie w perspektywie intra-day. W perspektywie krótkoterminowej podstawowym scenariuszem jest kontynuacja wzrostów. Spadek kursu w okolice 1,0655 mógłby wywołać reakcję popytu, co rozpoczęłoby kolejny impuls wzrostowy.

 

Kurs euro do dolara australijskiego w wyraźnym trendzie wzrostowym

Kurs euro do dolara australijskiego w wyraźnym trendzie wzrostowym

 

Aktualny kontekst rynkowy widoczny jest wyraźnie tak naprawdę dopiero na interwale tygodniowym. Widzimy tutaj, że kurs testuje kluczową strefę oporu przy poziomie 1,615. Od kilku lat nie był w stanie jej sforsować i również w tym przypadku może ona okazać się trudną barierą do przebicia. Pozwala nam to sformułować ciekawy scenariusz alternatywny dla kursu EUR/AUD, w którym przebicie poziomu 1,0655 (dolne ograniczenie układu overbalance, widoczne na wykresie H1) stanowiłoby potencjalny sygnał spadkowy.

 

Kurs euro do dolara australijskiego na kluczowym poziomie oporu

Kurs euro do dolara australijskiego na kluczowym poziomie oporu

 

Należy mieć świadomość, że duże znaczenie dla tej pary walutowej w ciągu najbliższej doby będzie miała decyzja RBA (bank centralny Australii) w sprawie stóp procentowych. Może ona wywołać silne wahania kursu dolara australijskiego. Które z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do przebicia jednego z omawianych powyżej poziomów wsparcia bądź oporu.

 

GBP/CAD – czy funt wykorzysta słabość dolara kanadyjskiego?

Funt brytyjski ma dziś szansę umocnić się do dolara kanadyjskiego. Wynika to w pierwszej kolejności z ryzyka politycznego, które ciąży na kursie kanadyjskiej waluty. Donald Trump oświadczył bowiem w weekend, że Kanada może zostać pominięta w nowym układzie NAFTA ze względu na brak osiągnięcia satysfakcjonującego dla prezydenta Stanów Zjednoczonych porozumienia, w przeciwieństwie do pomyślnych efektów negocjacji USA z Meksykiem. Jak na razie kurs dolara kanadyjskiego reaguje na te informacje spokojnie, choć wpływ na to może mieć to, że rynki w Kanadzie otworzą się dopiero we wtorek, gdyż w poniedziałek zarówno w tym kraju, jak i w Stanach Zjednoczonych, obowiązuje dzień wolny od pracy.

Pierwszą okazję do wykorzystania słabości dolara kanadyjskiego funt będzie miał już o 10:30, gdy opublikowany zostanie indeks PMI dla brytyjskiego sektora przemysłowego. Spodziewany jest nieznaczny spadek jego wartości, ale pozytywne zaskoczenie może wzmocnić kurs funta brytyjskiego. Warto będzie obserwować jak w związku z tą publikacją zachowuje się kurs GBP/CAD, który aktualnie testuje ważną strefę wsparcia. Jest to strefa przy poziomie 1,685, który jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia funkcjonował jako opór. Scenariuszem bazowym jest obrona tego poziomu i odbicie w górę.

 

Kurs funta brytyjskiego do dolara kanadyjskiego testuje ważną strefę wsparcia

Kurs funta brytyjskiego do dolara kanadyjskiego testuje ważną strefę wsparcia

 

Pewne ostrzeżenie dla osób liczących na realizację scenariusza wzrostowego stanowi kierunek trendu widoczny na wykresie dziennym kursu funta brytyjskiego do dolara kanadyjskiego i piątkowa świeca pin bar o spadkowej wymowie. Pin bar ten nie jest dla nas świecą sygnalną, gdyż nie został wyrysowany na istotnym horyzontalnym poziomie. Dopóki kurs funta brytyjskiego do dolara kanadyjskiego utrzymuje się ponad poziomem 1,685 spodziewamy się realizacji formacji podwójnego dołka, co implikuje wzrost do okolic 1,706.

 

Kurs funta brytyjskiego do dolara kanadyjskiego w korekcie trendu spadkowego

Kurs funta brytyjskiego do dolara kanadyjskiego w korekcie trendu spadkowego

Notowania: GBPCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPCAD/

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk