• Odbierz prezent
Firma CISCO zaskakuje rynek

Pomimo ponownie wyższej niż oczekiwano liczbie nowych zasiłków dla bezrobotnych główne indeksy za oceanem zakończyły notowania na ok. 1% plusie. Odreagowanie to było prawdopodobnie grane przez inwestorów krótkoterminowych, którzy oczekują pozytywnego rozstrzygnięcia głosowania w Izbie Reprezentantów nowych propozycji wartego 3 mld USD pakietu pomocowego.

Miłym zaskoczeniem dla rynku była publikacja przez Cisco wyników za IQ`20 roku, gdzie zysk na akcje wyniósł 79 centów, co przełożyło się na przeszło 5% wzrost kursu. Natomiast w drugim kierunku podążały akcje 3M, które straciły na wartości ok. 3,5% na skutek spadku kwietniowej sprzedaży o 11%. Coraz większa liczba analityków prognozuje raczej spadek notowań indeksów w związku z przedłużającą się walką z epidemią koronawirusa. Dla Goldman Sachs zrewidował prognozy stopy bezrobocia, która może osiągnąć 25% oraz PKB w II kwartale 2020 roku, który może spaść nawet o 39%. Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj rano poznaliśmy wielkość kwietniowej produkcji przemysłowej w chińskiej gospodarce (3,9% r/r), oraz sprzedaży detalicznej (-7,5% r/r). W trakcie dnia poznamy dynamikę PKB za IQ`20 roku dla Strefy Euro oraz Polski.

Europejski pesymizm przełożył się na polski parkiet, gdzie główne indeksy traciły ok. 2% (za wyjątkiem sWIG80, który stracił 1,5%). Odpływ kapitału panował do godz. 16-tej i dopiero w ostatnich 50 minutach handlu indeks odrobił ok 19 punktów. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej tracił Tauron (-3,5%) po podaniu informacji o słabszym zysku netto za IQ`20 roku (161,5 mln vs 535,8 mln zł rok wcześniej). Również wyniki o 6% słabsze od prognoz ciążyły KGHM-owi, którego akcje straciły 2,5%. W przypadku rynku szerokiego niekorzystna sytuacja w sektorze bankowym potwierdza się w wynikach Banku Handlowego, którego zysk w IQ`20 roku okazał się 39% niższy od oczekiwań na poziomie 43,5 mln zł. Natomiast wzrostem może pochwalić się Neuca, której akcje zyskały 2% po publikacji lepszych wyników za pierwszy kwartał. Jednakże ujemne dynamiki wzrostu rynku aptecznego w kwietniu i maju mogą utrudnić powtórzenie tego wyniku w II kwartale.

WIG w układzie dziennym

Firma CISCO zaskakuje rynek - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk