• Odbierz prezent
Firefox wprowadza ochronę przed ukrytym kopaniem kryptowalut

Mozilla, twórca jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, jaką jest Firefox opublikował we wtorek 21 maja aktualizację desktopowej aplikacji, która dodała nowe funkcje zwiększające prywatność i bezpieczeństwo. Wśród nich znajduje się m.in. opcja całkowitego blokowania skryptów cryptojackingowych, znajdujących się na odwiedzanych witrynach i służących do kopania kryptowalut.

 

 

Po aktualizacji do najnowszej wersji przeglądarki Firefox dla systemów Windows, MacOS lub Linux opcję blokowania skryptów cryptojackingowych można znaleźć w ustawieniach Prywatności i bezpieczeństwa (lub po wpisaniu adresu: about:preferences#privacy) w opcji Zaawansowanego blokowania pod nazwą „Cryptominers”. Blokada w swoim założeniu ma chronić przed skryptami kopiącymi kryptowaluty, umieszczanymi na licznych stronach internetowych, często również jako alternatywę dla monetyzacji witryny poprzez banery reklamowe. W ramach aktualizacji można również zablokować tzw. „cyfrowy odcisk palca”, dzięki któremu witryny przestaną wyświetlać spersonalizowane lub oparte na odwiedzanych wcześniej stronach oferty reklamowe. Obie funkcje były dotychczas dostępne w Firefoxie w wersji beta od kwietnia.

Cryptojacking jest wciąż dość popularnym procederem, coraz częściej wykorzystywanym jako alternatywa dla banerów reklamowych. Polega on na kopaniu kryptowalut, najczęściej Monero (XMR), z wykorzystaniem mocy obliczeniowej i energii elektrycznej zainfekowanych urządzeń. Jeżeli kopanie odbywa się za zgodą odwiedzającego witrynę, nie powinno być uznawane za nadużycie. W przypadku witryn internetowych chodzi o skrypty umieszone w ich kodzie, które kopią kryptowaluty podczas obecności użytkowników z wykorzystaniem ich komputerów.

 

Prekursorem blokowania skryptów cryptojackingowych była Opera, która od stycznia ma wbudowaną blokadę w przeglądarce mobilnej, zaś od grudnia zeszłego roku opcje „noCoin” w przeglądarce desktopowej.

W przypadku przeglądarki Google Chrome można skorzystać z licznych darmowych rozszerzeń, np. minerBlock.

 

Czytaj także: Już tak łatwo nie zorientujesz się, że stałeś się ofiarą - ataki hakerskie bardziej dyskretne?

14 marca portal ComputerWorld opublikował raport ukazujący zmianę trendu wśród cyberprzestępców. Zgodnie z informacjami zawartymi w publikacji, skłaniają się oni coraz bardziej ku atakom hakerskim, które nie rzucają się w oczy, a pozwalają natomiast na osiąganie powolnych, a jednocześnie względnie .. Czytaj
Już tak łatwo nie zorientujesz się, że stałeś się ofiarą - ataki hakerskie bardziej dyskretne?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk