• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Fikcyjny fundusz hedgingowy- zarządzający ukradł 800.000,00 USD
Z artykułu dowiesz się:

- Jak przebiegało oszustwo

- Do czego Malik używał środków

- Jak nastąpiło zamknięcie funduszy

Rynki finansowe ponownie doczekały się Wilka z Wall Street. Tym razem w roli głównej nie wystąpił obywatel USA, a Moazzam Ifzal Malik. Mieszkaniec Nowego Jorku, który twierdził, że jest doswiadczonym zarządzającym. Został w piątek oskarżony o kradzieź 800.000,00 USD. Na podstawie oświadczenia New York Attorney General Eric poszkodowanych jest przynajmniej 17 inwestorów.

Malik'owi, lat 33, postawionych zostało 28 zarzutów. W tym tworzenie fikcyjnych funduszy hedgingowych, z których środków korzystał w celach prywatnych. Ostatni z jego fikcyjnych funduszy nosił nazwę "Wolf Hedge LLC". 

Jak Malik przekonał inwestorów?

Cały czas posługiwał się tą samą zmyśloną historią, którą wykorzystywał w trakcie tzw. zimnych telefonów (pierwsza rozmowa telefoniczna, przy czym odbiorca, potencjalny klient, pierwszy raz dowiaduje się o produkcie) . Chwalił się ponad 25 letnim doświadczeniem w zarządzaniu funduszami na Wall Street. Według niego obracał 5 mld USD w aktywach.

W rzeczywistości Malik był szkoleniowcem w finansowej firmie consultingowej. Wcześniej pracował jako ochroniarz oraz kelner.

Od 2011 do 2015, zarządał kilkoma fikcyjnymi funduszami hedgingowymi, w tym: Wall Street Creative Partners, L.P., Seven Sages Capital, L.P., American Bridge Investments L.P., and Wolf Hedge LLC.

Posługiwał się sfałszowanymi dokumentami. Dzięki czemu o jego produktach pojawiały się notki prasowe, zachęcające do inwestycji. W rzeczywistości jego konta, którymi zarządzał nigdy nie przekroczyły 90.000,00 USD.

Na co Malik przeznaczał środki? 

Zamiast realnie inwestować kapitał, środki wydawał na: hotele, bilety lotnicze, wynajem samochodów, restauracje, sprzęt elektroniczny, narzędzia. Na wyciągu widać również wydatki poniesione w barze karaoke. 

Rozprawa sądowa odbędzie się 18 grudnia. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Zamknięcie funduszu

Malik fikcyjne fundusze zamknął w spektakularny sposób. Zfałszował swoją śmierć. Do tego celu, stworzył fikcyjną osobę o imieniu "Courtney", która rozesłała informacje do inwestorów o odejściu genialnego zarządzającego. Według niej Malik zmarł na zawał serca.

Źródło: CNN

 


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu Consilium Invest. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk