• Odbierz prezent
Fenomenalne IPO Roblox Corporation! Ostry spadek handlu między Wielką Brytanią a UE, szaleństwo na rynku krypto - podsumowanie wydarzeń na rynkach finansowych

„Rynki amerykańskie zaczynają z optymizmem patrzeć na okres po pandemiczny, ponieważ Ameryka osiągnęła w zeszłym tygodniu 100 milionów szczepień, a prezydent Joe Biden podpisał swój przełomowy pakiet stymulacyjny o wartości 1,9 biliona dolarów. Pomoc w wysokości 1 400 dolarów zostanie zdeponowana na rachunkach bankowych większości Amerykanów najszybciej jak to możliwe”.

„Ankieta przeprowadzona przez Bank of America wykazała,

że większość ludzi, nawet tych z najniższymi dochodami, planuje oszczędzić pieniądze z czeków, spłacać nimi długi lub je inwestować. Biorąc pod uwagę, że około połowa Amerykanów inwestuje obecnie online, część pieniędzy być może trafi na rynki finansowe”.

„Ale tradycyjnie Amerykanie korzystali z ulg podatkowych przy zakupie produktów,

takich jak auta. Obecny wiek samochodów w Ameryce jest rekordowo wysoki i wynosi 11,9 lat, przy czym 25 proc. pojazdów ma ponad 16 lat. To może być dobra wiadomość dla liderów rynku w Stanach Zjednoczonych, takich jak GM (NYSE: GM), Ford (NYSE: F) i Toyota (NYSE: TM), ponieważ osoby zaszczepione wracające do pracy mogą szukać nowego auta, gdy skończą się lockdowny, a samochody znów stają się przydatne”.

„W tym tygodniu Dow zamknął się wzrostem o 4,1 proc. na rekordowym poziomie 32778,64,

co oznacza największy tygodniowy wzrost procentowy od listopada. Indeks S&P 500 zakończył tydzień wzrostem o 2,6 proc., podczas gdy Nasdaq zamknął tydzień 3 proc. wzrostem, co oznaczało, że był to najmocniejszy tydzień od początku lutego”.

Ostry spadek handlu między Wielką Brytanią a UE

„Po drugiej stronie Atlantyku gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w styczniu o 2,9 proc. z powodu lockdownów i na skutek Brexitu. Spadek był mniejszy, niż oczekiwali analitycy, którzy przewidywali nawet 4,9 proc, ale handel z Unią Europejską gwałtownie spadł. Eksport towarów do UE spadł o 40,7 proc. w porównaniu z grudniem, a import o 28,8 proc., co jest zdecydowanie największym spadkiem od czasu, gdy porównywalne dane zaczęto gromadzić w 1997 roku”.

„Natomiast Europejski Bank Centralny zapewnił,

że w razie potrzeby zapewni większe wsparcie gospodarce i zintensyfikował swój program skupu obligacji. Rynki europejskie zakończyły tydzień nieznacznie w dół, z wyjątkiem londyńskiego FTSE 100, który wzrósł o 0,36 proc. dzięki osłabieniu funta”.

„Rynki azjatyckie zakończyły tydzień głównie zwyżkami i z optymizmem po podpisaniu amerykańskiego pakietu stymulacyjnego”.

ROBLOX CORPORATION - Znak czasów?

Platforma z grami zaprogramowanymi przez dzieci, po wstępnej ofercie publicznej dołącza do największych developerów gamingowych. Katarina Hrenova, komentatorka eToro na polskim rynku, powiedziała o akcjach wartych uwagi w tym tygodniu: “Roblox, jest internetową platformą gamingową oraz systemem tworzenia gier, stworzoną przez Roblox Corporation (NYSE: RBLX). Roblox zostało założone przez Dave’a Baszuckiego jako platforma gamingowa, na której dzieci mogą nauczyć się kodowania, programując gry dla innych użytkowników, jak i grać w gry stworzone przez innych. Platforma jest bardzo popularna wśród dzieci z całego świata, a dziś posiada ponad 150 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie”.

“Firma miała IPO w zeszłym tygodniu (10 Marca)

ze wstępnymi zakupami dającymi firmie szacowaną wartość na poziomie 41.9 miliardów dolarów. Wstępna cena była dużo wyższa od referencyjnej, która wynosiła 45 dolarów za akcję, podczas gdy pierwszy handel wynosił około 64.50 dolarów za akcję. Wartość akcji wzrosła o 55 proc. w dniu otwarcia i aktualnie wynosi 69.50 dolarów, co przekłada się na ogromną, 45-miliardową wycenę firmy”.

„Roblox zdecydowało się na ‘direct listing’ po zaobserwowaniu wzrostu liczby dziennych użytkowników o 85 proc. do 36.2 milionów w zeszłym roku, kiedy ludzie przebywali w domach z powodu pandemii COVID-19”, powiedział Dave Baszucki, dyrektor generalny Roblox. „Ogromny wzrost liczby graczy w trakcie pandemii jest też powodem tak gwałtownego wzrostu wartości. Przychody firmy wzrosły o 56 proc. do 508.4 milionów dolarów w 2019 roku, a w 2020 roku wzrosły o kolejne 82 proc. osiągając 923.9 milionów”.

„Teraz, po fenomenalnym IPO,

Roblox znajduje się wśród największych na świecie firm produkujących gry wideo w obrocie publicznym. Mając z tyłu głowy ideę stojącą za platformą i fakt, że jest ona de facto tworzona przez użytkowników, jest dość niespodziewanym, że firma ta ma teraz wyższą kapitalizację rynkową niż giganci sektora gier, tacy jak Ubisoft, Take-Two, oraz CD Project. Kapitalizacja rynkowa Robloxa przekroczyła nawet tą, którą osiągnęło EA, czyli 37.4 miliardów dolarów”.

“Pomimo tych niesamowitych wyników,

Roblox jeszcze nie przynosi wyników takich jak firmy, obok których jest stawiany. W tym roku EA spodziewa się dochodów między 5.8 a 6.1 miliarda dolarów, podczas gdy Roblox – między 1.4 a 1.5 miliardów. Być może jednak jest to nowy trend pośród graczy i deweloperów gier, który znacznie przyśpieszył w trakcie pandemii? Czas pokaże, ale zdecydowanie warto mieć oko na wyniki Roblox Corporation”.

ZAKĄTEK KRYPTOWALUT

W ostatniej dekadzie, Bitcoin przewyższył wszystkie aktywa oparte na dolarze Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro, powiedział: „Jak wykazały nowe badania, Bitcoin w ciągu ostatniej dekady przewyższył co najmniej dziesięciokrotnie wszystkie inne klasy aktywów denominowanych w dolarach”.

„Według danych Compound Capital Advisors, Bitcoin przyniósł średni roczny zwrot w wysokości 230 proc. - ponad 10 razy wyższy niż następna w zestawieniu klasa aktywów”.

„Dla porównania złoto od 2011 r. generowało zaledwie 1,5 proc. zysku rocznie, przy czym pięć z ostatnich 11 lat przyniosło stratę na tych aktywach, podczas gdy rynek obligacji w USA przyniósł 3,3 proc. zysku. Gotówka w dobie rekordowo niskich stóp procentowych zwróciła roczną kwotę w wysokości zaledwie 0,5 proc.”


Katarina Hrenova

Analityk rynku w polskim oddziale eToro. Swoje analizy umieszczać będzie w cotygodniowym komentarzu eksperckim. Posiada tytuł magistra i ponad 6-letnie doświadczenie w branży finansowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk