• Odbierz prezent
Felieton otwierający wydanie 29
fot. freepik.com

Czwartek 24 lutego 2022 roku na zawsze wpisze się w historię świata. Władimir Putin dokonał inwazji na Ukrainę. Rozpoczął się nowy geopolityczny rozdział, a rynki finansowe przedefiniowały czarny czwartek. Do tej pory mianem tym określano dzień 24 października 1929 roku. Rynek w USA otworzył się wtedy o 11% poniżej zamknięcia z poprzedniego dnia, a paniczna wyprzedaż trwała do końca giełdowej sesji. Tym razem, spadki nie dotknęły tak mocno Stanów Zjednoczonych, ale rosyjską giełdę. RTS (najpopularniejszy indeks w Rosji zrzeszający 50 największych podmiotów) zaliczył rekordową dzienną przecenę indeksu giełdowego w historii świata. Runął o 39%. Chwilami przecena wynosiła 50%. Fala wyprzedaży dotknęła również warszawski parkiet. Nasz najważniejszy indeks, WIG20, został przeceniony o prawie 11%.

Skala i sposób spadków nie przypominał jednak tego, co obserwowaliśmy w lutym i marcu 2020 roku. Brutalnie sprawdziła się giełdowa maksyma „Kupuj, gdy leje się krew”. Rynek zdyskontował rosyjską inwazję praktycznie w jedną sesję. Kolejny dzień przyniósł silne odreagowanie. Dalszy rozwój sytuacji w dużej mierze będzie zależał od sankcji. W szczególności dotkliwe dla rosyjskiej gospodarki było i cały czas jest wykluczenie z systemu SWIFT. Przecena rosyjskich banków sięgnęła 70%! Rubel uległ dramatycznej deprecjacji, a Bank Rosji zabronił sprzedaży akcji na moskiewskiej giełdzie i podniósł stopy z 9,5 na 20%! Finansowy Armagedon. Putin zepchnął rodzimą gospodarkę w przepaść.

Z całej tej sytuacji dla inwestorów płyną istotne wnioski. Po pierwsze to, że niektóre spółki są tanie nie oznacza, że to inwestycyjna okazja. Po drugie, bardzo ważne jest to, jaki „dip” planujemy kupić. Po trzecie - odpowiedni wybór brokera/ domu maklerskiego!

Udanych inwestycji

Dawid Augustyn

P.S. W 2020 przeszliśmy przyspieszony kurs medycyny. Rok później jako naród zgłębiliśmy ekonomię. W tym roku, w trybie pilnym wieczorowym uczymy się geopolityki. W 2023 roku czeka nas egzamin - wybory parlamentarne w Polsce.

 

 

 

 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk