• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Fed znów przesadnie optymistyczny?
Z artykułu dowiesz się:

- Jaki wzrost gospodarczy szacuje FED w przyszłym roku

Badanie przeprowadzone wśród ekonomistów przez Bank Rezerwy Federalnej w Filadelfii daje dość optymistyczny obraz roku 2016. Przewidywany wzrost gospodarczy na poziomie 2,6% jest najwyższym od 2006 roku. Jednak do ekonomicznych prognoz warto podejść z pewną dozą sceptycyzmu.

 

Ekonomiści Goldman Sachs – David Mericle i Daan Struyven – zwracają uwagę na to, że prognozy z Filadelfii były przesadnie optymistyczne w przypadku 13 z ostatnich 16 lat (od roku 2000).

Na początku 2015 roku większość prognoz, wliczając w to prognozy Goldman Sachs, wskazywało na przyspieszenie amerykańskiej gospodarki w bieżącym roku o 3%, jednak obecnie szacunki zostały obniżone i wskazują na 2,3% wzrostu.

Ekonomista Goldman stwierdził, że złe szacunki w bieżącym roku wynikały z niedoszacowania wagi sektora handlu, który spowolnił gospodarkę, a także z cięć kapitałowych w sektorze energetycznym.

 

Ciągłe przeszacowania, według specjalisty Goldman Sachs, biorą się z tego, że większość ekonomistów nie bierze pod uwagę limitów dla długoterminowego tempa wzrostu, które związane są ze zmianami demograficznymi i strukturalnymi.

 

FED zmienił swoje szacunki dla potencjalnego tempa wzrostu (czyli maksymalnego tempa wzrostu, które nie powoduje presji inflacyjnej) obcinając je do 2% z przedziału 2,5%-2,8% w 2011 roku. Jednak dane o PKB i z rynku pracy sugerują, że konsensus rynkowy nie zgadza się z takimi szacunkami.

Co do przyszłego roku, Goldman Sachs jest mniej optymistyczny niż FED i szacuje wzrost gospodarczy w USA na 2,25%.

 

Źródło: MarketWatch


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk