• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
FED ze zmianami i o zmianach
Z artykułu dowiesz się:

- Kim jest nowy członek Rady Gubernatorów

- Jakie wymagania kapitałowe zostały nałożone na największe amerykańskie banki

Rada Gubernatorów FED wzbogaciła się o nowego członka. Kathryn Dominguez uzupełniła skład rady, która po wcześniejszej nominacji Allana Landona będzie działać w komplecie. Oprócz tego FED wprowadza zmiany w systemie nakładając większe wymagania kapitałowe na największe banki.

 

Nowy członek Rady Gubernatorów

Kathryn Dominguez jest profesorem ekonomii i polityki publicznej na Uniwersytecie Michigan. Jest również ekspertem Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (National Bureau of Economic Research).

Jako członek Rady Gubernatorów będzie służyć swoją ekspercką wiedzą z zakresu zachowania kursów walutowych, rynków wschodzących i międzynarodowych przepływów kapitału.

 

~Barack Obama~

"Dr Dominguez posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu systemu finansowego, polityki monetarnej i międzynarodowych rynków kapitałowych by służyć Rezerwie Federalnej w tym ważnym okresie dla amerykańskiej gospodarki"

 

Za duże by móc upaść

Poza zmianami personalnymi dotyczącymi organów, FED wprowadza również zmiany wewnątrz systemu. Jednogłośnią decyzją nałożono na największe amerykańskie banki obowiązek wzmocnienia pozycji kapitałowej. 8 banków - Bank of America Corporation, The Bank of New York Mellon Corporation, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, State Street Corporation i Wells Fargo - w sumie będą musiały podnieść bazę kapitałową o ok. 200 mld dolarów. Prawie wszystki banki spełniają już wymagania najnowszych regulacji, jedynie JPMorgan jak narazie jest 12,5 miliarda dolarów poniżej wymaganej kwoty.

Decyzja została by uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji jak ta z bankructwem Lehman Brothers. Banki, które zostały uznane za "globalnie i systemowo ważne" będą musiały albo zgromadzić więcej kaptału (co zmiejszy ryzyko ich bankructwa, albo skurczyć się (co zmniejszy ryzyko zachwiania się sektora finansowego w wyniku ich problemów wewnętrznych). Wprowadzanie zmian w systemie ma się odbyć w okresie 2016-2019 r.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk