• Odbierz prezent
FED wzywa do podjęcia bezlitosnych środków

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell we wtorek rozpoczyna pierwszy z dwóch dni zeznań przed amerykańskimi ustawodawcami, w których nakreśli sposób, w jaki Stany Zjednoczone stoją w obliczu niepewnego, nierównego i długotrwałego ożywienia gospodarczego po nowym kryzysie koronawirusowym, który prawdopodobnie będzie wymagał ciągłego wsparcia monetarnego i fiskalnego.

W zeszłym tygodniu bank centralny USA utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie bliskim zeru i wyjaśnił, że planuje lata nadzwyczajnych bodźców, w miarę jak naród zmaga się z podejmowaniem kroków w kierunku pełnego otwarcia swojej gospodarki w warunkach gwałtownego wzrostu gospodarczego w niektórych stanach i regionach, a także w obliczu braku szczepionki.

PRZEWIDYWANIA GOSPODARKI AMERYKAŃSKIEJ

Urzędnicy federalni przewidują obecnie, że w 2020 r. gospodarka skurczy się o 6,5% w skali rocznej, a bezrobocie pozostanie na wysokim poziomie przez kilka lat. Powell powiedział w zeszłym tygodniu, że widzi miliony, szczególnie nisko opłacanych pracowników, pozostających bez pracy w najbliższej przyszłości, bez łatwego powrotu do pracy.

Obecnie ponad 20 milionów osób pozostaje bez pracy w wyniku epidemii, która zabiła ponad 115 000 osób w Stanach Zjednoczonych, a społeczności mniejszościowe należą do najbardziej dotkniętych na obu frontach.

"To długa droga. To zajmie trochę czasu", powiedział Powell w zeszłym tygodniu.

Powell pojawi się przed Senackim Komitetem Bankowym o 10:00 rano EDT (1400 GMT) we wtorek i pojawi się przed Komitetem Usług Finansowych Izby w środę o 12:00 EDT (1600 GMT).

KRUCHE OŻYWIENIE GOSPODARCZE

Przed swoimi zeznaniami, Fed powiedział w swoim półrocznym raporcie dla Kongresu w piątek, że oczekuje, iż gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa będą cierpieć "utrzymującą się niestabilność" i że zarówno bank centralny, jak i Kongres będą musiały zrobić więcej, aby zapobiec długoterminowym bliznom gospodarczym. Kilku polityków Rezerwy Federalnej wezwało ostatnio ustawodawców do dalszych wydatków.

Do tej pory Kongres przeznaczył prawie 3 biliony dolarów na ulgi finansowe, w tym bezpośrednie płatności dla gospodarstw domowych i program pożyczek dla małych firm, podczas gdy Fed uruchomił kilkanaście programów mających na celu wpompowanie bilionów dolarów kredytu w gospodarkę.

W poniedziałek Fed uruchomił swój długo oczekiwany program pożyczkowy na Main Street, który zaoferuje do 600 miliardów dolarów w postaci pożyczek dla amerykańskich przedsiębiorstw zatrudniających do 15 000 pracowników lub o dochodach do 5 miliardów dolarów.

Fed może podlegać kontroli prawodawców, czy program nie przyszedł zbyt późno, aby pomóc wielu firmom, jak również ukierunkowane pytania dotyczące jego ogólnych planów na przyszłość. Urzędnicy obiecali utrzymać bieżące zakupy obligacji Fed przynajmniej w obecnym tempie i powiedzieli w zeszłym tygodniu, że obecnie rozważa swoje opcje dla wszelkich kryteriów, które muszą być spełnione, zanim nawet rozważy podniesienie stóp procentowych ponownie.

Inne opcje, które są wstępnie omawiane, to możliwość przyjęcia limitów krzywej dochodowości, w której Fed będzie dążył do osiągnięcia określonej stopy dochodowości i kupi wystarczającą ilość obligacji, aby nie dopuścić do jej wzrostu powyżej tego docelowego poziomu.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk