• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Fed w środę da rynkom sygnał. Co dalej z podwyżkami?

Konsensus oczekuje, że podczas najbliższego spotkania Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Jednocześnie rynki spodziewają się, że w 2019 r. tempo dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych będzie zdecydowanie niższe niż w obecnym roku.

Ostatnie spotkanie FOMC podczas którego opublikowane zostały projekcje ekonomiczne banku odbyło się we wrześniu. Wtedy, obok oczekiwań dotyczących perspektyw gospodarczych, poznaliśmy również opinię decydentów względem kształtowania się stóp procentowych w USA w przyszłości. „Dot plot”, który jest graficzną formą prezentacji wspomnianych oczekiwań sugerował, że członkowie FOMC oceniają, iż w przyszłym roku stopy procentowe zostaną podniesione trzykrotnie. W ostatnich tygodniach oczekiwania rynku uległy jednak istotnej zmianie – wspomniany zwrot miał związek m.in. z dość „gołębią” retoryką ze strony przewodniczącego Rezerwy Federalnej – Jerome Powella.

FXMAG akcje fed w środę da rynkom sygnał. co dalej z podwyżkami? ebury stopy procentowe fomc 1Wrześniowy „dot plot” FOMC [26/09/2018] Źródło: Rezerwa Federalna, Thomson Reuters Datastream Data: 17/12/2018

 

Podczas konferencji w Nowym Jorku, która odbyła się pod koniec listopada, Powell stwierdził, że obecny poziom stóp procentowych (2-2,25%) znajduje się „tuż poniżej” szacowanego neutralnego poziomu. Neutralny poziom stóp pozwala na utrzymanie stabilnej dynamiki cen przy jednoczesnej ekspansji gospodarki zbieżnej z długoterminowym trendem. Ostatnie komentarze Powella są wyraźnym odejściem od jego dotychczasowej retoryki. Jeszcze w październiku przewodniczący FOMC twierdził, że główna stopa procentowa jest „daleka” od wspomnianego neutralnego poziomu. To bardzo istotna zmiana, która sugeruje, że Rezerwa Federalna może skłaniać się ku pauzie w kwestii podwyżek stóp procentowych. Jeżeli to nie nastąpi, możemy spodziewać się dużo bardziej wstrzemięźliwego tempa zacieśniania polityki monetarnej, niż decydenci zakładali jeszcze we wrześniu.

Prawdopodobnie głównym czynnikiem stojącym za bardziej zachowawczą retoryką decydentów FOMC jest brak presji inflacyjnej w Stanach Zjednoczonych. Dynamika cen mierzona wskaźnikiem CPI wyraźnie zwolniła od lata – jeszcze w lipcu inflacja wynosiła 3% w ujęciu rocznym, a już w listopadzie spadła do 2,2%. W ujęciu miesięcznym wzrost cen w listopadzie był zerowy. Tym samym Fed znajduje się pod mniejszą presją, żeby w najbliższych kwartałach kontynuować cykl zacieśniania polityki pieniężnej w tempie zbliżonym do tego z obecnego roku.

FXMAG akcje fed w środę da rynkom sygnał. co dalej z podwyżkami? ebury stopy procentowe fomc 2

Inflacja w Stanach Zjednoczonych (2014-2018) Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 17/12/2018

Mimo wyraźnej zmiany retoryki Fedu nadal oczekujemy, że podczas najbliższego spotkania FOMC zdecyduje się podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obecnie rynki wyceniają prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki dość wysoko (w okolicy 70%), stąd inwestorzy będą w pierwszej kolejności wypatrywać zmian w najnowszym „dot plocie”.

Biorąc pod uwagę „gołębi” zwrot w retoryce Powella, spodziewamy się, że ścieżka stóp procentowych w „dot plocie” niemal na pewno ulegnie obniżeniu. Sądzimy również, że średnio oczekiwania mogą wskazać na zaledwie jedną podwyżkę stóp procentowych w 2019 r. Przypominamy, że jeszcze we wrześniu decydenci zakładali, że w najbliższym roku doświadczymy trzech podwyżek. Ponieważ samo obniżenie ścieżki z „dot plotu” jest już w sporym stopniu wyceniane przez rynki, jej możliwe mniejsze obniżenie mogłoby nawet wesprzeć dolara amerykańskiego w najbliższą środę.

Wyceny kontraktów fed fund futures sugerują, że rynek obecnie zakłada, że przyszły rok przyniesie zaledwie jedną podwyżkę stóp procentowych. Ma ona nastąpić w ostatnim kwartale 2019 r. W kontekście zmiany retoryki Fedu uznajemy te szacunki za całkiem realistyczne. Jesteśmy również zdania, że Fed wstrzyma cykl podwyżek stóp na co najmniej kilka kwartałów, aby ocenić, czy z odczytów o dynamice cen wyniknie potrzeba dalszego podnoszenia stóp procentowych. Nasza obecna prognoza zakłada zatem brak jakichkolwiek podwyżek stóp procentowych w USA w 2019 r. lub maksymalnie jedną podwyżkę stóp procentowych przed końcem przyszłego roku.

Brak podwyżek stóp Rezerwy Federalnej wzmacnia również naszą prognozę względem stabilnego kursu EUR/USD oraz wzmocnienia sporej części walut gospodarek wschodzących względem dolara amerykańskiego w 2019 r.

Nota Prawna

 


Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk