Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,15%
GBP / PLN5,05+0,16%
EUR / USD1,08-0,17%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed w 2018 roku będzie bardziej jastrzębi

Jakub Wilk | 16:00 02 styczeń 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna Fed jest jednym z kluczowych czynników dla rynku walutowego, z racji pozycji dolara amerykańskiego. Jak co roku, wśród osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki amerykańskiego banku centralnego dochodzi do zmian. W tym roku są one jednak większe niż zazwyczaj.

 

Zgodnie z ostatnimi projekcjami Fed, w 2018 roku możemy spodziewać się trzech podwyżek stóp procentowych. Plan jest więc taki sam jak w 2017 roku. Podczas najbliższych ośmiu posiedzeń decyzyjnych, z których pierwsze zaplanowane jest na 30-31 stycznia, za politykę pieniężną Fed odpowiadać będzie nieco inna grupa osób niż w ubiegłym roku. Przyjrzyjmy się temu jak może zmienić się nastawienie Komitetu (FOMC) w kontekście podwyżek stóp procentowych.

 

Głosowali w 2017 roku

Reklama

W ramach rotacji, w 2017 roku członkami FOMC byli Patrick Harker (Filadelfia), Robert Kaplan (Dallas), Charles Evans (Chicago) i Neel Kashkarii (Minneapolis). Wymienieni zostali w kolejności od najbardziej jastrzębiego do najbardziej gołębiego nastawienia.

Patrick Harker i Robert Kaplan głosowali za podwyżką stóp procentowych w przypadku wszystkich posiedzeń, na których te były podnoszone – w marcu, czerwcu i w grudniu. Pierwszy z nich od początku roku wypowiadał się w sposób sugerujący, że to on przejmie rolę czołowego zwolennika podwyżek stóp procentowych spośród wszystkich uprawnionych do głosu w 2017 roku. W drugiej połowie roku Harker nieco stonował swoje nastawienie i ‘nie wychylał się’ ponad konsensus. Robert Kaplan od początku roku popierał plan trzech podwyżek stóp procentowych, przy czym w swoich wypowiedziach zazwyczaj przyjmował dość neutralną postawę. Pod koniec roku wykazywał się nawet ostrożnością, mówiąc o zagrożeniu wynikającym ze spłaszczającej się krzywej rentowności, które może ograniczyć działania Fed w 2018 roku. Charles Evans poparł pierwsze dwie podwyżki stóp procentowych w 2017 roku, ale w grudniu głosował przeciwko takiemu ruchowi. Evans przybrał ostrożną postawę w drugiej połowie roku. Przed grudniowym posiedzeniem stwierdził, że dane z gospodarki nie dają powodu do kolejnej podwyżki stóp procentowych, a taki ruch ze strony banku centralnego sygnalizuje, że Fed nie jest zdeterminowany, by osiągnąć cel inflacyjny. Najbardziej gołębią postawę wśród członków FOMC w 2017 roku przyjął Neel Kashkari. Głosował on przeciwko wszystkim trzem podwyżkom stóp procentowych w minionym roku i od samego początku wyrażał swój sprzeciw, wskazując, że dane płynące z gospodarki nie usprawiedliwiają podwyżek stóp procentowych, a Fed, zacieśniając politykę pieniężną, ogranicza wzrost gospodarczy.

 

Zagłosują w 2018 roku

W 2018 roku na miejsce wspomnianej czwórki wejdą Loretta Mester (Cleveland), John Williams (San Francisco), Raphael Bostic (Atlanta) i Thomas Barkin (Richmond). Wydaje się, że funkcję czołowego jastrzębia w FOMC przejmie Loretta Mester, która w 2016 roku należała do najmocniej popierających zacieśnianie polityki pieniężnej decydentów. Poparcie dla podwyżek stóp wyrażała również w trakcie minionego roku. Również John Williams w ubiegłym roku popierał podwyżki stóp procentowych. W swoich ostatnich wypowiedział Williams poparł wizję trzech podwyżek stóp procentowych w całym 2018 roku. Raphael Bostic to nowa twarz w Fed, dlatego nie jesteśmy jeszcze w stanie dokładnie określić jego nastawienia. Bostic objął stanowisko prezydenta Fed z Atlanty w czerwcu, zastępując Dennisa Lockharta, który wcześniej przeszedł na emeryturę. W drugiej połowie roku wypowiedzi Bosticia sugerowały, że może on mieć dość neutralne nastawienie do polityki pieniężnej. Wydaje się, że popiera on zacieśnianie polityki i jego preferencje mogą być zbliżone do konsensusu członków Fed. Najmniej możemy powiedzieć o Thomasie Barkinie, który jest najnowszym ‘nabytkiem’ Fed. Został on wybrany na prezydenta Fed z Richmond na początku grudnia, a funkcję tę obejmuje z początkiem bieżącego roku. Do czasu pierwszego posiedzenia FOMC w tym roku będziemy mu się mocno przyglądać, by ocenić jego wizję prowadzenia polityki pieniężnej.

 

Fed bardziej jastrzębi w 2018 roku?

Reklama

Oceniając sylwetki czwórki prezydentów, która odchodzi z FOMC i ich zastępców, możemy mimo wszystko ocenić, że zmiana ta może uczynić Komitet nieco bardziej jastrzębim. Loretta Mester w jastrzębiej skali znajduje się wyżej od Patricka Harkera, a z drugiej strony, wśród nowych głosujących trudno wskazać kogoś tak bardzo przeciwnego podwyżkom stóp procentowych jak Neel Kashkari.

Należy przy tym pamiętać, że rotacyjna wymiana czwórki głosujących to nie jedyna zmiana w składzie Komitetu, jaka czeka nas w tym roku. W lutym z Fed odchodzi Janet Yellen, co oznacza, że głosować w sprawie polityki pieniężnej będzie ona jedynie na pierwszym posiedzeniu w tym roku. Na zatwierdzenie przez Senat czeka za to nominowany na członka Rady Gubernatorów Marvin Goodfriend, uważany za jastrzębia. W trakcie roku dojdzie z kolei do zmiany na stanowisku prezydenta Fed z Nowego Jorku, który jest stałym członkiem FOMC. Obecnie piastujący tę funkcję William Dudley przechodzi bowiem na emeryturę. Należy również dodać, że w ciągu roku do Rady Gubernatorów (której przedstawiciele są stałymi członkami FOMC) dojść mogą kolejne osoby, z racji tego, że wciąż nie wszystkie stanowiska są w niej obsadzone.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej