• Odbierz prezent
FED ujawnia nazwy 794 spółek, które skorzystają na programie QE – komentarz analityka TeleTrade

W marcu Rezerwa Federalna ogłosiła program skupu obligacji korporacyjnych, którego celem jest zwiększenie dostępności kredytowej dla dużych pracodawców. Program skupu obligacji składa się z kilku faz. W pierwszej FED chce skupić dług warty 250 miliardów dolarów, w drugiej 500 miliardów dolarów dla nowo wyemitowanych obligacji. W połowie maja FED zaczął kupować fundusze ETF w skład których wchodzą obligacje śmieciowe. W kolejnej fazie pierwszy raz zakupy obejmą obligacje korporacyjne. Od 24 czerwca FED skupił 8,7 mld długu korporacyjnego, a program potrwa do 30 września.


Chciałbyś zacząć spekulować na rynkach? Potrzebne konto handlowe założysz w TeleTrade klikając w przycisk poniżej

                                                                                           konto handlowe forex TeleTrade czy warto

Załóż konto handlowe

Więcej szczegółów na temat TeleTrade znajdziesz w tym artykule.


 

Program może doprowowadzić do boomu emisji długu przez amerykańskie firmy. FED coraz mocniej angażuje się w skup długu korporacyjnego, którego wartość jest najwyższa w historii Stanów Zjednoczonych ( 9,6 biliona dolarów), który nadal będzie rósł. Największymi beneficjentami luźnej polityki monetarnej będą Apple, Verizon, AT&T Inc. oraz amerykańskie oddziały Toyota Motor Corp., Volkswagen AG i Daimler. Sześć wspomnianych firm będzie stanowiło 10% całkowitego skupu obligacji korporacyjnych. Producenci samochodów oraz branża technologiczna będzie największym beneficjentami. Lista 794 firm obejmuje dwanaście sektorów, w tym branża konsumencka, która stanowi ponad jedną trzecią całego skupu obligacji. FED co cztery tygodnie aktualizuje listę firm, o wymagane kwalifikacje, które wchodzą w skład programu.

FED ujawnia nazwy 794 spółek, które skorzystają na programie QE – komentarz analityka TeleTrade - 1

Niektórzy krytycy kwestionują działania FED, ponieważ pożyczki na rynku są najtańsze w historii. Kilka tygodni temu Powell podczas wystąpienia w Kongresie bronił pomysłu skupu obligacji- „uważamy, że musimy postępować zgodnie z tym, co powiedzieliśmy". Program zostanie ograniczony, jeżeli sytuacja na rynku poprawi się i będzie zbliżona sprzed wybuchu pandemii. Rynki finansowe na to stwierdzenie zareagowały negatywnie, co pokazuje jak są uzależnione i napływu pustego pieniądza. FED jest bardzo elastyczny, ponieważ program może nie osiągnąć skupu wartego 250 mld dolarów, ale też z drugiej strony, jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, to skala skupu obligacji będzie zwiększana.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk