• Odbierz prezent
Fed spodziewa się II fali epidemii, która mocniej zaszkodzi przemysłowi

Środowa sesja na FW20 przypominała handel z 2 poprzedni dni, a rynek wyczekiwał na informacje z Fed i jednocześnie nastrajał się na brak handlu w czwartek. Notowania FW20 rozpoczęły dzień na lekkim plusie, następnie w pierwszej połowie sesji przetestowały lokalne wsparcie na 1816, by sesję zakończyć neutralnie na poziomie 1835.

Niemal identyczna do wtorkowej była również aktywność handlu (niespełna 20 tys. kontraktów). Całość nastrojów z obecnego tygodnia wkomponowywała się w lokalną konsolidację w przedziale 1816-1855 i sesja środowa nie była tu wyjątkiem.

W środę po południu w USA podano inflację konsumencką CPI w maju, która wyniosła zaledwie 0,1% r/r, (oczekiwano 0,2, a w kwietniu wynosiła 0,3% r/r). Po posiedzeniu Fed ogłosił, że nie zmienia stóp procentowych, co było szeroko oczekiwane przez rynek. Ponadto poinformowano, że Fed oczekuje stabilizacji stóp procentowych do końca 2022 r. (poprzednio wskazywano na możliwość podwyżek stóp procentowych w 2021 i 2022 r.). Szef Fed potwierdził również, że w Rezerwie Federalnej trwają dyskusje nad ustanowieniem kontroli krzywej rentowności dla obligacji skarbowych. Kwestia przydatności tego narzędzia będzie przedmiotem dyskusji na następnych posiedzeniach i jest otwarta. Fed spodziewa się również II fali epidemii, która mocniej zaszkodzi przemysłowi. J. Powell stwierdził również, że Fed będzie nadal używał swoich możliwości w sposób zdecydowany, proaktywny i agresywny tak długo, jak będzie to konieczne, a kiedy kryzys się skończy „nadzwyczajne narzędzia powrócą do pudełka z narzędziami”.

Bazowe rynki akcji zareagowały w środę spadkami, które w czwartek były jeszcze mocniejsze (S&P500 zniżkował o 5,9%, a DAX spadł o 4,5%) i pociągnęły za sobą również globalne rynki akcji. Taki sentyment zewnętrzny powinien przełożyć się również na osłabienie nastrojów na FW20. Wczoraj w USA podano dane o nowych wnioskach o zasiłki za poprzedni tydzień, które wyniosły 1,54 mln (konsensus 1,55 mln), natomiast dziś nie ma istotnych publikacji ekonomicznych.
/Tomasz Kolarz/

FW20 w układzie dziennym

 Fed spodziewa się II fali epidemii, która mocniej zaszkodzi przemysłowi - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk