Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,17%
USD / PLN3,99-0,15%
CHF / PLN4,42-0,10%
GBP / PLN5,03-0,23%
EUR / USD1,08-0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed rozpoczyna dyskusję nt. taperingu i sygnalizuje pierwszą podwyżkę stóp w 2023 r. - co z tym dolarem?

Millennium analizy i komentarze | 11:20 17 czerwiec 2021
Fed rozpoczyna dyskusję nt. taperingu i sygnalizuje pierwszą podwyżkę stóp w 2023 r. - co z tym dolarem? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

§  EU: Dziś o godz. 11:00 Eurostat przedstawi ostateczne dane o inflacji HICP w strefie euro w maju. Według wstępnych danych wyniosła ona 2,0% r/r wobec 1,6% r/r w kwietniu na skutek wzrostu inflacji cen energii. Eurostat poda także szacunki indeksu HICP dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wskaźnik dla Polski będzie najprawdopodobniej drugim najwyższym w Unii Europejskiej (i jednocześnie najwyższym od 20 lat).

Wydarzenia i komentarze

§  US: Zgodnie z oczekiwaniami amerykańska Rezerwa Federalna nie dokonała modyfikacji polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych – główna stopa procentowa pozostała na poziomie 0,00-0,25% oraz utrzymano dotychczasową skalę skupu aktywów na rynkach finansowych. Nowością jest natomiast nowy wykres dot-plot odzwierciedlający bardziej jastrzębie niż poprzednio prognozy stóp procentowych. Obecnie mediana tych oczekiwań wskazuje na dwie podwyżki o 0,25 pkt proc. w 2023 r., podczas gdy jeszcze w marcu oczekiwano stabilizacji stóp do końca 2023 r.

Jednocześnie wzrosła rozpiętość tych oczekiwań

(obecnie 5 członków prognozuje wzrost stóp co najmniej o 1,0 pkt proc. wobec 2 członków w marcu), co odzwierciedla niepewność dotyczącą tempa zacieśniania polityki pieniężnej. Innym istotnym elementem nowości jest informacja przewodniczącego Fed J.Powella o rozpoczęciu dyskusji w gronie bankierów centralnych o zmniejszeniu bilansu amerykańskiego banku centralnego (tapering). Rozmowy te mają być kontynuowane także w przyszłych miesiącach Nie określił jednak dokładnych ram czasowych zaznaczając, że decyzje te będą uwarunkowane realizacją mandatu, a nie kalendarzem. Fed opublikował ponadto aktualizację prognoz makroekonomicznych, które przyniosły istotną rewizję w górę tylko dla 2021 r.

Oczekiwania dla PKB w 2021 wynoszą obecnie 7,0% wobec 6,5% w marcu,

a dla inflacji PCE (deflator konsumpcji indywidualnej) 3,4% r/r (poprzednio 2,4% r/r). Komunikat po posiedzeniu został jedynie uaktualniony o pozytywną ocenę wpływu szczepień na ograniczenie skali pandemii – forward guidance dla stóp pozostał niezmieniony. Informacje te wskazują wyraźnie na bardziej jastrzębie nastawienie Fed. Realizują się ryzyka wcześniejszego niż przedstawiano w marcu wzrostu stóp procentowych, na co wskazywały oczekiwania rynkowe. Fed przygotowuje się do normalizacji polityki pieniężnej w USA, choć jej tempo i skala jest nadal obarczona dużą niepewnością. Naszym zdaniem bilans ryzyk dla przedstawionych prognoz stóp procentowych jest skierowany w górę, ze względu na prawdopodobnie dłuższy okres podwyższonej presji inflacyjnej oraz nadal możliwe kolejne programy luzowania polityki fiskalnej.

Rynki na dziś

Reklama

Wczorajsze posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej przyniosło jastrzębią niespodziankę. Bankierzy centralni silniej od oczekiwań przyspieszyli swoje oczekiwania co do skali zacieśniania polityki pieniężnej wskazując na możliwość dwóch podwyżek stóp procentowych w 2023 roku (z ryzykiem w stronę bardziej agresywnego scenariusza). Rozpoczęto również dyskusję na temat ograniczania programu skupu aktywów, choć ta akurat z dużo większą intensywnością ma toczyć się podczas kolejnych posiedzeń Fed. Rynkowymi konsekwencjami jest najsilniejsze w tym roku umocnienie dolara do euro. Kurs EUR/USD złamał barierę 1,20 i obecnie porusza się wokół 2-miesięcznego minimum. Póki co złoty dość neutralnie przyjmuje wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. Kurs EUR/PLN niezmiennie walczy bowiem o utrzymanie się poniżej bariery 4,53. Dziś nie znajdujemy wydarzeń mogących w istotny sposób przekładać się na zmienność rynkową. Zakładamy, że inwestorzy „trawić" będą wynik wczorajszego posiedzenia FOMC.

Rynek krajowy

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wczoraj kurs EUR/PLN przez cały dzień walczył o pozostanie poniżej poziomu 4,53, którego przekroczenie oznaczałoby – na gruncie technicznym – uruchomienie dość solidnego potencjału do dalszego osłabienia złotego. Finalnie polska waluta nieco zyskała na wartości – po raz pierwszy od niemal tygodnia – i oddaliła się od wspomnianej bariery. Częściowo była to zasługa nieco wyższej od oczekiwań inflacji bazowej, która obok wyników wczorajszego przetargu odkupu obligacji przez Narodowy Bank Polski została odebrana jako oczekiwania na normalizację polityki pieniężnej.

Bank centralny bowiem skupił w środę dług na kwotę zaledwie 2,05 mld PLN

– z czego 1,7 mld PLN przypadło na obligacje skarbowe, a 0,35 mld na obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego – wobec zgłoszonych ofert opiewających na 5,6 mld PLN i deklarowanej przed operacją maksymalną kwotą skupu na poziomie 10 mld PLN. Była to jedyna zaplanowana na czerwiec operacja outrightbuy, co oznacza, że poza zmniejszeniem w tym miesiącu częstotliwości przetargów w stosunku do maja, NBP znacząco ograniczył także wartość skupionych obligacji. Rynek odebrał to dość jednoznacznie jako dalsze stopniowe wygaszanie programu.

Tuż po ogłoszeniu wyników skupu złoty zyskał na wartości ustanawiając dziennie maksimum swojej wartości do euro (4,51 PLN za EUR) a rentowności obligacji – zgodnie z naszymi oczekiwaniami – zaczęły rosnąć. Z jednej strony w ślad za wtorkowym niezrealizowanym w przypadku polskiego długiego końca krzywej ruchem rynków bazowych, z drugiej zaś właśnie z racji niewielkiej wartości odkupu. Zakres zwyżki dochodowości polskiej krzywej nie był spektakularny. Zarówno 2- jak i 10-latka zyskały 2 bps rentowności sięgając odpowiednio poziomów 0,34% i 1,75%.

Rynki zagraniczne

W tym tygodniu eurodolar przyzwyczaił nas do skrajnie niewielkiej zmienności. Od trzech dni bowiem amplituda wahań kursu EUR/USD nie przekroczyła pół centa a notowania konsekwentnie poruszają się wokół poziomu 1,2120. Źródłem uspokojenia jest brak istotnych publikacji danych makroekonomicznych oraz oczekiwanie na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Z tych samych powodów spokój towarzyszył także wycenie obligacji rynków bazowych. Zarówno 10-latka niemiecka, jak i amerykańska zmieniały się w wczoraj w swojej wycenie w sposób symboliczny.
 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej