• Odbierz prezent
FED pokazał pazury

Po dziewięciu latach braków podwyżek stóp procentowych, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), podjął dziś ostatecznie decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Stopy zostały podniesione z poziomu 0-0,25% do 0,25%-0,50%.

Rynki finansowe oczekiwały takiej sytuacji. Notowania kontraktów terminowych wyceniały dokonanie podwyżki przez FED w ponad 80%. Takiego ruchu oczekiwało większość ekonomistów i zapewne gospodarka amerykańska.

Ważne poza samą podwyżką jest także nastawienie członków Rezerwy Federalnej, którzy nadal oczekują aż 4 podwyżek stóp procentowych w 2016 roku. Jest to zapowiedź bardzo ostrej ścieżki wzrostu stóp procentowych w USA, w stosunku do przeprowadzonych wcześniej prognoz.

Ta ważna podwyżka kończy pewnie etap we współczesnym rozwoju Stanów Zjednoczonych. 16 grudnia 2008 roku – FED bowiem sprowadził poziom stóp procentowych niemal do zera, z powodu istotnego rozwoju globalnego kryzysu finansowego. Przez kolejne lata była ona stabilnie utrzymywana aż do dzisiaj. Jest to więc zapewne istotny krok do wyjścia gospodarki światowej do pełnej stabilizacji finansowej.


Jacek Suder

Doktorant Wydziału Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Klasyk, zainteresowany rynkiem Forex. Swoją pracę zawodową łączy z nauką oraz pasją odkrywania rynków finansowych. Szczególną uwagę przywiązuje do właściwego połączenia fundamentów z sygnałami płynącymi z analizy technicznej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk