• Odbierz prezent
Fed pogłębił panikę. S&P500, DAX i CAC40 lecą w dół poniżej 5 procent

Podjęta w niedzielę decyzja Fed o obniżeniu stopy procentowej o jeden punkt procentowy, do 0-0,25 proc, czyli do poziomu najniższego od czasów globalnego kryzysu finansowego, pogłębiła i tak już fatalne nastroje na rynkach finansowych. W poniedziałkowy poranek na większości światowych giełd można było obserwować silne spadki indeksów. Kontrakty terminowe na S&P500, niemiecki DAX i francuski CAC40 zniżkowały po ponad 5 proc. Indeks naszych największych spółek tracił ponad 7 proc.

Pesymistyczne perspektywy dla globalnej gospodarki

Te reakcje rynków można uznać za przesadzone i oczekiwać, że po pierwszym szoku zostaną skorygowane. Jednak odzwierciedlają one dwie rzeczy. Po pierwsze drastyczne reakcje banków centralnych uświadamiają powagę sytuacji i pesymistyczne perspektywy globalnej gospodarki. Po drugie, inwestorzy zdają sobie sprawę, że cięcie stóp oraz pompowanie pieniędzy nie może trwać bez końca i że możliwości banków centralnych są na wyczerpaniu. Z kolei rządy wciąż nie palą się do stymulacji fiskalnej, a i ich potencjał w wielu przypadkach nie jest zbyt duży, a zadłużenie i deficyty budżetowe trzeba kiedyś będzie sprowadzić do rozsądnych rozmiarów.

Nastroje dodatkowo pogarsza świadomość, że w wielu gospodarkach światowych, i to tych największych, jest już niemal pewna. Niepewne są zaś perspektywy wyjścia z niej. Nikt nie potrafi oszacować rozwoju sytuacji epidemicznej, jak i jej konsekwencji makroekonomicznych. Część ekspertów już teraz ocenia, że po epidemii świat już nie będzie taki sam, bowiem zmiany, jakie zajdą i w społeczeństwach, i w gospodarkach, będą z pewnością znaczące, ale ich skutków na razie nie sposób przewidzieć.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk