• Odbierz prezent
Fed podbija i czeka, EBC goni stracony czas [Dziennik Ekonomiczny]
fot. materiał własny

Gołębia podwyżka stóp Fed nie poprawiła nastrojów inwestycyjnych. Najwyraźniej wielu uczestników rynku liczyło na wyraźny sygnał, że następnym ruchem FOMC będzie obniżka, a nie podwyżka stóp (nawet jeśli nieprędko). Indeksy akcyjne na Wall Street spadły. Inwestorzy boją się destabilizacji systemu finansowego (kolejne regionalne banki w USA zmuszone są rozważać „egzystencjalne” opcje strategiczne).

Rosną obawy o recesję, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w wyraźnym spadku cen ropy. Brent kosztował wczoraj 72 USD/bbl, co jest najniższym poziomem od ponad 12 miesięcy (niemal 20% poniżej notowań sprzed roku). Rentowności Treasuries obniżyły się, szczególnie na krótkim końcu (ponad 10pb bezpośrednio po decyzji FOMC). Oprócz sygnału, że Fed niekoniecznie będzie dalej podwyższał stopy oraz obaw o recesję i nadziei na dezinflację, spadkowi rentowności Treasuries sprzyjała też zapowiedź Departamentu Skarbu, że w przyszłym roku po raz pierwszy od dekad będzie skupywał obligacje w celu wsparcia płynności na rynku. EURUSD we wtorek pozostawał poniżej 1,10, ale wczoraj w oczekiwaniu na decyzję FOMC przebił ten poziom i ruszył w stronę tegorocznych szczytów w pobliżu 1,11. Szarża na lokalne szczyty się nie udała, bo przekaz z Fed okazał się za mało gołębi. W trakcie wtorkowej sesji w środku majówki nastąpiło umocnienie złotego (EURPLN obniżył się do 4,57, aUSDPLN do 4,17). Spadały również rentowności krajowych obligacji oraz stawki FRA i IRS. Warto zauważyć, że złoty pozostaje relatywnie mocny, mimo niezbyt dużego apetytu na ryzyko na globalnych rynkach. Z kolei na rynku stopy procentowej widać renesans oczekiwań na obniżki stóp NBP już przed końcem tego roku. Krzywa FRA wskazuje, że w tej chwili wyceniana jest redukcja stóp o 25-50pb do końca 2023, zgodnie z utrzymywanymi przez nas od dłuższego czasu oczekiwaniami.

Fed podbija i czeka, EBC goni stracony czas [Dziennik Ekonomiczny] - 1

 

Dziś rynki będą żyły wynikiem posiedzenia EBC. Spodziewamy się podwyżki stóp o 25pb (stopa refinansowa do 3,75%). Najnowsze dane opublikowane we wtorek (gwałtowne zacieśnienie warunków kredytowych i nieco niższa od oczekiwań inflacja bazowa, szczegóły w przeglądzie wydarzeń) w połączeniu zwcześniej sygnalizowanym „nieoficjalnym konsensusem” (por. Dziennik Ekonomiczny z 14.04) wskazują, że w EBC przeważy opcja „25pb” zamiast „50pb”. Z drugiej strony, silna presja inflacyjna i obawy przed odkotwiczeniem się oczekiwań inflacyjnych nie pozwolą EBC na wstrzymanie cyklu podwyżek. Na razie pauzy nie robi też Norges Bank - naszym zdaniem podwyższy dziś stopy procentowe o 25pb (główna do 3,25%).

Fed podbija i czeka, EBC goni stracony czas [Dziennik Ekonomiczny] - 2

 

Na dalszym planie będą m.in. finalne wyniki PMI dla sektora usług w strefie euro za kwiecień (szacunki flash wskazywały na poprawę względem marca) inflacja PPI w strefie euro za marzec (oczekiwana jest kontynuacja dezinflacji). Z USA napłyną dane o bilansie handlowym oraz tygodniowe statystyki dotyczące nowych bezrobotnych.

Fed podbija i czeka, EBC goni stracony czas [Dziennik Ekonomiczny] - 3Fed podbija i czeka, EBC goni stracony czas [Dziennik Ekonomiczny] - 4

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Fed podbija i czeka, EBC goni stracony czas [Dziennik Ekonomiczny] - 5


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk