• Odbierz prezent
FED obniża stopy procentowe do blisko zera i uruchamia ogromny program luzowania ilościowego o wartości 700 miliardów dolarów

Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 0.25 proc. i uruchomiła ogromny program luzowania ilościowego o wartości 700 miliardów dolarów podczas awaryjnego ruchu 15 marca, aby chronić gospodarkę USA przed skutkami koronawirusa.

"Epidemia koronawirusa zaszkodziła społecznościom i zakłóciła działalność gospodarczą w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Globalne warunki finansowe również uległy znacznemu pogorszeniu. Dostępne dane ekonomiczne pokazują, że gospodarka amerykańska weszła w ten trudny okres na mocnych podstawach. Aby wesprzeć sprawne funkcjonowanie rynków skarbowych papierów wartościowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, które mają kluczowe znaczenie dla przepływu kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w najbliższych miesiącach Komitet zwiększy swoje zasoby skarbowych papierów wartościowych o co najmniej 500 mld USD, a zasoby papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką agencyjną o co najmniej 200 mld USD" - usłyszeliśmy w oświadczeniu Rezerwy Federalnej.

Stopa funduszy federalnych Stanów Zjednoczonych (%)

FXMAG indeksy fed obniża stopy procentowe do blisko zera i uruchamia ogromny program luzowania ilościowego o wartości 700 miliardów dolarów usdpln american dollar to polish zloty fed  qe  luzowanie ilościowe  jerome powell  usa  stopy procentowe 1

FED dodał w swoim oświadczeniu, że "jest gotów wykorzystać pełen zakres swoich narzędzi do wspierania przepływu kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a tym samym promować swoje cele w zakresie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen".

Okazało się także, że spotkanie, które miało miejsce, zastąpi regularnie zaplanowane posiedzenie Federalnego Komitetu do spraw Otwartego Rynku.

Posunięcie to jest konsekwencją kilku działań podjętych przez FED w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w których uchwalił on awaryjną obniżkę stóp o 50 punktów bazowych i rozszerzył ofertę kredytów overnight, czyli repo, dla systemu finansowego do 1.5 biliona dolarów.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Karol Piotrowski

Redaktor portalu FXMAG.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk