• Odbierz prezent
FED manipuluje rynkiem akcji! W jaki sposób? Komentarz analityka TeleTrade Barłomieja Chomki | MAGAZYN INWESTOR

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nigdy w swojej historii nie była zaangażowana bezpośrednio w kupno akcji amerykańskich. Koronakryzys sprawił, że FED pierwszy raz zaangażował się w kupno ETFów i obligacji korporacyjnych. Wiemy o tym, że FED ma ogromny wpływ na stopy procentowe oraz rentowności obligacji, ale jak w praktyce wygląda manipulacja na rynku akcyjnym?

Aby zrozumieć mechanizm manipulacji wystarczy znać odpowiedź na pytanie: dlaczego dostarczanie płynności na rynek obligacji wpływa na rynek akcyjny? FED na kilka sposobów może być zaangażowany w kupno obligacji Stanów Zjednoczonych. Pierwszy z nich to operacje otwartego rynku, gdzie np. nowojorski oddział FED kupuje i sprzedaje obligacje od tzw. Prime Dealerów takich jak BNP Paribas Securities Corp., Barclays Capital Inc., BofA Securities, Inc., Citigroup Global Markets Inc, Goldman Sachs & Co. LLC, J.P. Morgan Securities LLC, Morgan Stanley & Co. LLC (pełna lista - https://www.newyorkfed.org/markets/primarydealers). Traderzy z nowojorskiego oddziały FED dostają polecenie kupna obligacji od wyżej wymienionych instytucji. W efekcie banki są w posiadaniu większej ilości gotówki, co również przekłada się na obniżkę długoterminowych stóp procentowych. FED w ostatnich tygodniach zaangażował się w skup długu korporacyjnego, dlatego też w tym celu została stworzona struktura o nazwie Special Purpose Vehicle, który jest zasilany przez FED, a SPV skupuje dług korporacyjny. Operacje odbywają się za pomocą Primary Market Corporate Credit Facility i Secondary Market Corporate Credit Facility. Primary Market Corporate Credit Facility zaangażowany jest w skup długu na rynku pierwotnym, a Secondary Market Corporate Credit Facility kupuje dług na rynku wtórnym bezpośrednio od banków.

Jakie są konsekwencje tych działań i dlaczego dochodzi do manipulacji na rynku akcyjnym?

Po pierwsze, FED obniżając stopy procentowe wpływa na wzrost posiadanej gotówki przez banki. Banki będąc w posiadaniu większej ilości gotówki mogą udzielać kredytów korporacjom, które będą płaciły mniejsze odsetki od zaciągniętego długu. Korporacje zadłużając się "taniej" mogą finansować swoją działalność po niższym koszcie, co może podwyższyć ich wyceny na giełdzie, co przełoży się na wzrost wartości ich akcji. Amerykanie również mogą skorzystać z niższych stóp płacąc mniejsze odsetki od kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych i studenckich. Konsumenci dzięki niższym stopom procentowych mają większe możliwości zaciągnięcia tańszego kredytu, co przekłada się na większy popyt na rynku nieruchomości, rośnie sprzedaż samochodów oraz sprzedaż detaliczna, co skutkuje ponownym wzrostem na rynku akcji. Rezerwa Federalna skupując obligacje podwyższa ceny i obniża rentowność.

Obniżka krótkoterminowych stóp procentowych przekłada się również na wypłaszczenie całej krzywej dochodowości

Niższa rentowność obligacji wymusza na inwestorach poszukiwanie bardziej ryzykownych aktywów. Największy problem mogą mieć fundusze emerytalne, których celem jest zysk od 5-7% w skali roku. FED angażując się w skup długu korporacyjnego przyczynia się na zaniżania rentowności, dlatego też naturalnym krokiem dla wielu funduszy emerytalnych będzie zaangażowanie w bardziej ryzykowne aktywa, czyli akcje. Prime Dealerzy dzięki współpracy z FED posiadają większe zapasy gotówki mogą być bardziej skłonni do akceptowania ryzykowniejszych aktywów pod zabezpieczenie na krótkoterminowym rynku pożyczek pod zastaw (rynek repo). Fundusze hedgingowe dzięki łatwiejszemu dostępowi do krótkoterminowych pożyczek będą wykazywały większą awersję do ryzyka, co ponownie przełoży się na większe zaangażowanie na rynku akcyjnym.

W dokumencie opublikowanym przez NY FED "An Empirical Analysis of Stock and Bond Market Liquidity" z 2003 roku możemy przeczytać:"płynność na jednym rynku wpływa na płynność na drugim rynku, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, poprzez różne zmienne finansowe." Jeżeli dojdzie do szoku płynnościowego na rynku obligacji, to z dużym prawdopodobieństwem zaobserwujemy większą zmienności na rynku akcyjnym. W rozdziale piątym możemy przeczytać: "Nasze wyniki dotyczące prowadzonej polityki pieniężnej i przepływów funduszy są następujące. Złagodzenie polityki pieniężnej (zmniejszenie rezerw dla pożyczek) ma pozytywny wpływ na akcje i obligacje jednak w przypadku niespodziewanego wzrostu stóp federalnych płynność rynku obligacji reaguje zdecydowanie mocniej."

Przedstawiciele FED od zawsze unikali pytań dotyczących zależności polityki monetarnej z rynkiem akcyjnym. Dołki utworzone na amerykańskich indeksach 23 marca to nie jest zbieg okoliczności, ale reakcja rynku na ogłoszenie przez FED możliwości nieograniczonego skupu aktywów.Pomimo tego, że FED nigdy nie był bezpośrednio zaangażowany w kupno akcji to jednak działania pośrednie w postaci ustalania stóp procentowych i programów skupu obligacji mają ogromne znaczenie dla napływu kapitału na rynek akcyjny. Jeżeli kiedykolwiek FED zacznie bezpośrednio skupować akcje spółek amerykańskich, to tego typu działanie będzie potwierdzeniem tego w jak fatalnej kondycji jest gospodarka i cały system finansowy Stanów Zjednoczonych.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk