• Sklep
  • Odbierz prezent
FED: koniec z podwyżkami w tym roku - nawet gołębie są zaskoczone. Kurs dolara dynamicznie traci

Zgodnie z oczekiwaniami rynku amerykańska Rezerwa Federalna nie zmieniła stóp procentowych. Korytarz dla stopy funduszy federalnych nadal będzie wynosić 2,25 do 2,5 proc. Zmianie z kolei uległy projekcje makroekonomiczne FEDu oraz oczekiwania odnośnie przyszłych stóp procentowych.

Według projekcji makroekonomicznych FED członkowie Komitetu Otwartego Rynku nie spodziewają się już podwyżek stóp procentowych w tym roku, a z kolei w 2020 roku oczekiwana jest tylko jedna podwyżka.

1

Projekcje makroekonomiczne FED. Źródło: FED.

Tak istotny spadek w projekcjach odnośnie stóp procentowych zaskoczył nawet gołębio nastawiony do decyzji rynek. Inwestorzy dość szybko zaczęli wyprzedawać amerykańską walutę, która osiągnęła trzytygodniowe minimum oraz ponownie zwrócili się w stronę walut rynków wschodzących. Zyskało ponownie meksykańskie peso (najmocniejsze od 5 miesięcy), turecka lira czy rand. Tak gołębie podejście FED jest bardzo korzystne dla rynków wschodzących. Polski złoty umocnił się do dolara do poziomu 3,75, który ostatnio był obserwowany na początku lutego.

Rezerwa Federalna obniżyła również oczekiwania dla wzrostu gospodarczego. Marcowa projekcja wskazuje na wzrost PKB w 2019 roku na poziomie 2,1 proc., wobec 2,3 proc. oczekiwanych w grudniu. Wzrosła projekcja dla stopy bezrobocia z 3,5 na 3,7 proc. w tym roku oraz obniżono projekcje dla inflacji z 1,9 na 1,8 proc.

Rynek stopy procentowej, po decyzji, zaczął szacować szanse na obniżkę stóp procentowych na 48 proc. do końca roku.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk