• Odbierz prezent
podwyżka stóp fed

Wczoraj mieliśmy okazję usłyszeć przemówienia trzech przedstawicieli Fed. Tylko jeden z nich – Patrick Harker - odniósł się do polityki pieniężnej. Randal Quarles skupił się na kwestiach regulacji i nadzoru, natomiast Yellen uczestniczyła w gali, podczas której nagrodzona została za działania na rzecz zwiększenia transparentności Fed.

 

Harker za grudniową podwyżką

Patrick Harker potwierdził wczoraj swoje poparcie dla grudniowej podwyżki stóp procentowych, podobnie jak dzień wcześniej zrobił to John Williams z San Francisco. Komentarz Harkera jest jednak o tyle istotny, że on, w przeciwieństwie do Williamsa, faktycznie będzie głosował w grudniu w sprawie podwyżki. Szef Fed z Filadelfii powiedział wczoraj, że na ten moment nie widzi nic, co mogłoby zniechęcić go do zagłosowania w grudniu za podwyżką stóp. Zaznaczył również, że popiera stopniowe tempo podnoszenia stop procentowych, by nie doprowadzić do odwrócenia krzywej rentowności obligacji. W kwestii perspektyw na przyszły rok, stwierdził natomiast, że zależą one od inflacji. Mimo wszystko, Harker w przyszłym roku nie będzie miał już bezpośredniego wpływu na kształtowanie polityki pieniężnej Fed. Grudniowe posiedzenie będzie ostatnim w jego aktualnej kadencji w FOMC, a kolejnym okresem, w którym będzie miał prawo do głosowania będzie rok 2020.

 

Harker od początku roku był jednym z największych zwolenników podwyżek stóp procentowych wśród członków FOMC. Choć w połowie roku nieco ostudził swoje nastawienie, to ostatecznie na sam koniec 2017 roku ‘dowieziony’ został plan trzech podwyżek stóp procentowych. W zasadzie, grudniowa podwyżka stóp procentowych była praktycznie pewna już od września, stąd jastrzębie komentarze decydentów mają obecnie mały wpływ na notowania dolara.

Na ten moment podwyżka stóp procentowych w grudniu jest zdyskontowana na rynkach więcej niż w pełni. Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują nawet na niewielkie prawdopodobieństwo (8,5%) na podwyżkę w grudniu o 50 punktów bazowych. Tak duży ruch należy oczywiście wykluczyć, ze względu na plan stopniowego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Pokazuje nam to jednak jak pewne podwyżki stóp procentowych są rynki. Obecnie z większą uwagą obserwujemy oczekiwania dotyczące przyszłego roku. Te, na ten moment wskazują na kolejny ruch dopiero w czerwcu (68,2% szans na podwyżkę stóp do połowy czerwca), ale oczekiwania coraz bardziej przesuwają się w stronę marca – obecnie prawdopodobieństwo dla takiego scenariusza wynosi 45,7%.

Osobiście stawiam, że to właśnie marzec będzie pierwszym miesiącem z podwyżką stóp procentowych w przyszłym roku (o ile sytuacja gospodarcza nie zmieni się drastycznie). Projekcje przedstawicieli Fed wskazują obecnie na 3 podwyżki w 2018 roku. Teoretycznie mogłyby one mieć miejsce w czerwcu, wrześniu i grudniu (Fed preferuje dokonywanie zmian parametrów polityki pieniężnej na posiedzeniach kończących się konferencją prasową). Pominięcie marca sprawiłoby, że plan podwyżek nie mógłby być jednak aż tak elastyczny, a decydenci nie lubią dawać sobie ograniczeń dla modyfikacji swojego podejścia.

 

Quarles o świeżym spojrzeniu na nadzór i regulacje

Wczoraj mogliśmy usłyszeć również innego przedstawiciela Fed. Był nim Randal Quarles, czyli nowa twarz w Radzie Gubernatorów. Quarles został nominowany w lipcu przez Donalda Trumpa na stanowisko wiceprzewodniczącego ds. nadzoru. Senat potwierdził tę nominację na początku października, dzięki czemu Quarles zajął już nieobsadzone stanowisko w Radzie, na zastępstwo za Daniela Tarullo. Jego 14-letnia kadencja członka Rady Gubernatorów ma rozpocząć się w lutym przyszłego roku.

Quarles nie wypowiadał się wczoraj na temat polityki pieniężnej, gdyż w Fed odpowiedzialny będzie głównie za sprawy związane z nadzorem systemu finansowego. W swoim pierwszym publicznym przemówieniu jako przedstawiciel Fed, zaznaczył, że rozpoczyna pracę ze świeżym podejściem do każdej kwestii. Chce, by proces regulacji systemu finansowego był prostszy i bardziej transparentny. Wymienił tutaj trzy kluczowe kwestie: przejrzystość metod przeprowadzania corocznych stres testów w bankach, ścisłe progi określające intensywność nadzoru nad poszczególnymi bankami i ograniczenie wskaźnika pokrycia płynności (LCR).

 

Yellen nagrodzona za pracę w Fed

Wczoraj zaplanowane wystąpienie miała również Janet Yellen, która jeszcze tylko przez niespełna 3 miesiące pełnić będzie funkcję prezesa Fed. Yellen, wraz ze swoim poprzednikiem, Benem Bernanke, została uhonorowana wczoraj nagrodą imienia Paula H. Douglasa za Etyczne Rządy. Nagroda została im przyznana za działania na rzecz zwiększenia transparentności banku centralnego.

Yellen, przemawiając wczoraj podczas gali w Waszyngtonie, podkreśliła jak ważne jest dla oficjeli Fed „demonstrowanie standardów etycznych w sposób, który nie pozostawia wiele miejsca na wątpliwości”.

W trakcie swojego pierwszego wystąpienia publicznego od czasu ogłoszenia nominacja na stanowisko prezesa Fed dla Jerome Powella, Yellen nie odniosła się do decyzji prezydenta. Nie zdradziła również, czy zamierza wypełnić swoją kadencję członka Rady Gubernatorów, która kończy się dopiero w 2024 roku. Wciąż nie wiadomo więc, czy po zakończeniu jej kadencji przewodniczącego Rady Gubernatorów, w Radzie zwolni się jedno miejsce, czy też nie.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk