• Odbierz prezent
FED - gospodarka USA pozostaje silna, a 2 podwyżki stóp proecntowych nadal są w grze
Z artykułu dowiesz się:

- Jak członkowie FED oceniają szansę na podwyżki stóp procentowych w tym roku

Fundamenty amerykańskiej gospodarki są silne, a plan FED zakładający dwie podwyżki stóp procentowych w 2016 roku nadal pozostaje w grze pomimo słabych odczytów z rynku pracy - członkowie FED w swoich ostatnich wypowiedziach rzucają nieco światła na perspektywy rozwoju polityki pieniężnej w USA.

 

Charles Evans, szef chicagowskiego oddziału FED uważa, że fundamenty amerykańskiej gospodarki są silne i w tym roku PKB powinno urosnąć o około 2,5%. W kwestii polityki pieniężnej FEDu, Evans uważa, że obecne podejście FOMC polegające na cierpliwej obserwacji rozwoju sytuacji, jest odpowiednie.

Evans zauważa jednak problemy gospodarki USA. Poziom inwestycji biznesowych oraz inflacja pozostają obecnie poniżej poziomu , na którym chciałby je widzieć.

 

W ubiegłym tygodniu dwóch innych członków FED wypowiadało się na temat polityki pieniężnej i wskazując na możliwe scenariusze kolejnych podwyżek stóp procentowych.

 

Scenariusz podwyżek zależny od danych

John Williams, szef FED z San Francisco, uważa, że w 2016 roku 2 lub 3 podwyżki stóp procentowych wydają się rozsądnym scenariuszem. Marcowe fedokropki wskazywały na dwie podwyżki, natomiast na ten moment rynek kontraktów terminowych na stopę procentową FED wskazuje na maksymalnie jedną podwyżkę, w dodatku nie wcześniej niż pod koniec roku. Williams wskazał, że decyzje FED będą zależne od danych płynących z gospodarki.

"Powinniśmy pozostać przy naszej podstawowej strategii stopniowego odchodzenia od akomodacyjnej polityki pieniężnej" - powiedział w ubiegłym tygodniu Williams.

 

2 podwyżki nawet mimo słabego NFP

Piątkowe słabe dane z rynku pracy nie były po myśli przedstawicielom FED, jednak szef nowojorskiego oddziału FED, William Dudley, stwierdził, że nadal widzi szanse na dwie podwyżki stóp w tym roku. Scenariusz dwóch podwyżek określił mianem "rozsądnych oczekiwań".


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk