• Odbierz prezent
fed fomc dolar

Zgodnie z oczekiwaniami Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował dziś o podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. To pozytywna wiadomość dla dolara, choć dużo istotniejsze jest to, że decydenci są skłonni przyspieszyć tempo podwyżek w stosunku do wcześniejszych planów.

 

Podwyżka stóp procentowych, na którą dziś zdecydowali się przedstawiciele Fed jest siódmą w ramach prowadzonego od końcówki 2015 roku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W tym czasie przedział dla stopy funduszy federalnych został podniesiony z rekordowo niskich poziomów 0,00-0,25% do 1,75-2,00% i jest obecnie najwyższy od ponad 9 lat.

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynków, które wyceniały ją na ponad 90% i obstawiały taki scenariusz praktycznie od początku roku.

 

Stopa funduszy federalnych

fed

 

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynków, które wyceniały ją na ponad 90% i obstawiały taki scenariusz praktycznie od początku roku. Dla rynków dużo istotniejsza w przypadku zakończonego dziś posiedzenia FOMC była odpowiedź na pytanie: jak szybko stopy procentowe będą podnoszone w przyszłości. Po ostatniej podwyżce stóp (w marcu) projekcje decydentów wciąż wskazywały na to, że w całym 2018 roku stopy będą podnoszone trzykrotnie.  Niewiele brakowało jednak, by konsensus przesunął się w stronę 4 podwyżek, co oznaczałoby podnoszenie stóp co kwartał. Dzisiejsze posiedzenie przechyliło ostatecznie szalę właśnie w stronę opcji szybszego zacieśniania polityki pieniężnej. Wystarczyło, że trójka decydentów podniosła swoje prognozy co do wysokości poziomu stóp procentowych. Obecnie 7 decydentów preferuje scenariusz 4 podwyżek stóp w całym 2018 roku, a 5 stawia na 3 podwyżki. Dodatkowo, 1 osoba widzi 5 podwyżek stóp, a 2 stawiają tylko na 2 takie ruchy (nie oczekują dalszych podwyżek stóp w tym roku).

 

Projekcje Fed

fed

 

Ta informacja jest korzystna dla dolara, dlatego na rynku walutowym obserwowaliśmy umocnienie amerykańskiej waluty po opublikowaniu decyzji Fed, a także prognoz makroekonomicznych i projekcji ścieżki zmian poziomu stóp procentowych. Negatywnie zareagowały za to giełdy, które obawiały się scenariusza przyspieszenia tempa podwyżek. Tutaj negatywna reakcja nie była jednak aż tak trwała jak umocnienie dolara.

Co istotne dla dolara, szybsze tempo podwyżek stóp  w 2018 roku nie implikuje mniejszej liczby podwyżek stóp w przyszłym roku. To dobra informacja dla dolara z perspektywy średnioterminowej. Projekcje na przyszły rok przesunęły się w górę razem z projekcjami na 2018 rok i w dalszym ciągu wskazują na 3 podwyżki stóp w 2019 roku. Dopiero w 2020 roku tempo podwyżek ma wyraźnie zwolnić. Wcześniej wskazywano na 2 podwyżki w tym roku, a obecnie już tylko na jedną, choć docelowy poziom stóp został ten sam. Jest on o 50 punktów bazowych wyższy (równowartość 2 standardowych podwyżek stóp) od poziomu oczekiwanego w długim terminie.

 

Poprawa prognoz dla gospodarki

Projekcje zakładające przyspieszenie tempa podwyżek stóp w tym roku nie wzięły się oczywiście znikąd. Bardziej jastrzębie nastawienie decydentów wynika z tego, że podnieśli oni swoje prognozy makroekonomiczne. W 2018 roku gospodarka USA ma rozwijać się w tempie 2,8%, czyli szybciej niż zakładały marcowe prognozy (2,7%). W kolejnych dwóch latach będzie jednak spowalniać do odpowiednio 2,4% i 2,0% (zgodnie z marcowymi projekcjami). Stopa bezrobocia na koniec 2018 roku ma wynieść 3,6%, a w kolejnych latach 3,5%. Marcowe prognozy wskazywały na poziom 3,8% na koniec 2018 roku i 3,6% w kolejnych 2 latach. Bezrobocie ma kształtować się zdecydowanie poniżej poziomów oczekiwanych w długim terminie (4,5%), więc w dalszym ciągu można będzie oczekiwać zwiększania się presji inflacyjnej ze strony rynku pracy. Co do samej inflacji, to na koniec roku 2018 ma ona kształtować się na poziomie 2,1%, podobnie jak w kolejnych 2 latach. Marcowe projekcje wskazywały na stopniowy wzrost do takiego poziomu – 1,9% w 2018 roku, 2,0% w 2019 roku i 2,1% w 2020 roku. Inflacja bazowa ma kształtować się na poziomie 2,0% na koniec bieżącego roku (1,9%) według marcowych prognoz) i w kolejnych latach ma wynosić 2,1% (zgodnie z marcową prognozą).

Poniższe wartości to mediana prognoz członków Fed.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk