• Odbierz prezent
Fear & Greed Index wraca w rejon ekstremalnej chciwości. Rośnie liczba byków w USA i w Polsce

Skoro na rynkach finansowych zazwyczaj większość się myli, to warto obserwować statystyki byków i niedźwiedzi. Sprawdźmy jak zmieniła się sytuacja w ciągu ostatniego tygodnia zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków wzrosła z 44,6 do 45%. Jest to nieustannie najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi wzrosła z 25,6% do 26%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym ponownie się zmniejszyła. W zeszły czwartek było ich 29,8% natomiast dzisiaj 29%.     

Źródło: sii.org.pl 

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia wzrost rynkowych byków o +1,7% do 32,1%. Z kolei liczba niedźwiedzi uległa redukcji o -2,8% do 39,6% . Przybyło również osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po wzroście o +1,1% grupa ta wynosi 28,3%.

 Źródło: aaii.com

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Indeks strachu i chciwości, czyli Fear & Greed Index ponownie wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia. Po jednotygodniowym obniżeniu, znów wrócił w rejon 75 punktów, który stanowi granicę między chciwością, a ekstremalną chciwością. Podczas naszej poprzedniej aktualizacji wynosił 68 punktów. Warto jednak pamiętać, że potrafi on osiągać naprawdę skrajne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

Źródło: money.cnn.com 

Źródło: money.cnn.com

Notowania: NASDAQ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/US100/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk