• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Bank of Scotland
Z artykułu dowiesz się:

- Jak funkcjonuje FCA w zakresie regulacji finansowych - Dlaczego Paul White nie może wykonywać zawodu - Jak w sprawę zaangażowany jest bank RBA

Angielska instytucja zakazała dalszej działalności byłemu traderowi z RBS, Paul-owi White-owi za wykroczenia związane ze stopą procentową LIBOR. Może on z tego tytułu zapłacić aż 250.000 funtów grzywny.

 

Brytyjski regulator rynków finansowych Financial Conduct Authority (FCA) ogłosił dzisiaj, że zakazuje byłemu traderowi z Royal Bank of Scotland (RBS), Paul-owi White-owi, uczestnictwa w jakiejkolwiekrynkowej, regulowanej działalności w zakresie usług finansowych. Powodem decyzji jest jego ingerencja w kwestię referencyjnej stopy procentowej LIBOR.

 

Wykonanie wyroku zbiegło się z trwającym obecnie procesem pięciu byłych bankierów z Barclays, którzy pojawili się w sądzie w Londynie w ubiegłym tygodniu w związkuz ingerowaniem w wielkość stopy procentowych LIBOR.

 

Pomiędzy 8 marca 2007, a 24 listopada 2010 roku, White był osobą składającą oferty LIBOR-u jena i franka szwajcarskiego dla RBS. FCA uznało White za osobę niekompetentną i nieposiadającą odpowiedniego przysposobienia zawodowego do wykonywanej swojej pracy.

 

Według Marka Steward-a, dyrektora do spraw egzekwowania wyroków i nadzoru rynkowego w FCA: "Jako odpowiedzialny za stopę LIBOR, White miał obowiązek upewniać się, że składane oferty były właściwe. Poprzez swoją niesubordynację doprowadził do sytuacji, że wnioski były ustawiane przez osoby mające w tym interes ekonomiczne, co oznacza, że Paul White lekkomyślnie zlekceważył możliwość skorumpowania stopy procentowej LIBOR i jej integralności.

 

Dzisiejszy zakaz odzwierciedla zaangażowanie instytucji FCA dla ochrony integralności systemu finansowego w Wielkiej Brytanii. Ta sprawa jest już kolejnym sukcesem FCA przeciwko traderom, którzy manipulowali przy stopie LIBOR.

 

FCA stwierdziło, że gdyby nie poważne trudności finansowe White'a, nałożonoby na niego grzywnę w wysokości 250.000 funtów.


Jacek Suder

Doktorant Wydziału Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Klasyk, zainteresowany rynkiem Forex. Swoją pracę zawodową łączy z nauką oraz pasją odkrywania rynków finansowych. Szczególną uwagę przywiązuje do właściwego połączenia fundamentów z sygnałami płynącymi z analizy technicznej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk