• Odbierz prezent
Fatalny tydzień na rynkach akcji? Okazuje się, że nie na wszystkich indeksach

Bieżący tydzień przyniósł mocne spadki na większości indeksów światowych. Jednak było kilka wyjątków, które wykazały się potężną odpornością i odnotowały dodatnią stopę zwrotu.

Giełdy azjatyckie nie wytrzymały presji

Jeszcze tydzień temu podziwialiśmy azjatyckie indeksy, które opierały się spadkom obserwowanym w Stanach Zjednoczonych. Jednak kolejne dni wyprzedaży okazały się zbyt dużym ciężarem dla inwestorów ze wchodu. Ostatecznie presji uległy prawie wszystkie indeksy azjatyckie. Najmocniej na wartości straciły: KOSPI (-5,39%), TAIEX (-4,99%), Hang Seng (-4,99%), SENSEX (-3,85%), Shanghai Composite (-3,56%) i SET (-3,36%). Wyjątkami okazały się: Kuala Lumpur Composite (+0,17%), All Ordinaries (+1,37%) oraz NZX 50 (+1,41%).

Totalny pogrom w Europie

Inwestorzy europejscy będą się starali jak najszybciej zapomnieć o przebiegu tego tygodnia na rynkach finansowych. Doszło bowiem do istnego pogromu byków. Na 33 indeksy, jedynie 3 zakończyły tydzień w kolorze zielonym. Jednak jeszcze większe wrażenie robi skala przeceny. Bilans aż 20 z nich wynosił co najmniej -3%, a rekordziści zanurkowali powyżej -6% tydzień do tygodnia. WIG20 uplasował się mniej więcej w połowie stawki z wynikiem -3,33%.

Stany Zjednoczone zaskoczyły

Amerykańscy inwestorzy zrobili dokładnie to, co potrafią najlepiej, czyli bardzo zgrabnie wyratowali wynik na koniec tygodnia. Co prawda Dow Jones Indstrial stracił na wartości w ciągu tygodnia -1,75%, ale już S&P 500 jedynie -0,63%, a Nasdaq Composite osiągnął dodatnią stopę zwrotu na poziomie +1,11%. O tak dobrym końcowym rezultacie zaważyła piątkowa sesja, podczas której wszystkie trzy główne indeksy mocno rosły:  DJI +1,34%, SPX +1,60%, NSQ +2,26%.

Wykres 1: Indeks Dow Jones Industrial (wykres tygodniowy) 

Wykres 1: Indeks Dow Jones Industrial (wykres tygodniowy)

 Wykres 2: Indeks S&P 500 (wykres tygodniowy)

Wykres 2: Indeks S&P 500 (wykres tygodniowy)

Wykres 3: Indeks Nasdaq Composite (wykres tygodniowy) 

Wykres 3: Indeks Nasdaq Composite (wykres tygodniowy)

Notowania: DOW JONES

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/DJI/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk