• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
sesja gpw

Za nami trzeci z rzędu spadkowy tydzień indeksu WIG. Był to tydzień krótki, a o jego losie zaważyła fatalna piątkowa sesja. Na giełdzie w ostatnich dniach można było znaleźć jednak kilka perełek. Nawet wśród największych spółek.

 

Piątkowe załamanie na GPW

Nazwanie piątkowej sesji na GPW nieudaną byłoby małym niedopowiedzeniem. Indeks WIG odnotował dziś bowiem najgorszą sesję od 1,5 miesiąca, a jego wartość spadła aż o 1,97%, do poziomów nie widzianych od miesiąca. Już samo otwarcie nastąpiło wyraźnie poniżej poziomu zamknięcia środowej sesji. Później przez cały dzień obserwowaliśmy systematyczny ruch w dół.

Zdecydowanie najgorzej wypady dziś duże spółki. Indeks WIG20 stracił aż 2,56%. W gronie blue chiów jedynie CD Projekt zamknął dzień na minimalnym plusie (+0,08%). Najmocniej spadały akcje mBanku, bo aż o 4,84%. Pikowały także notowania PKN Orlen. Akcje paliwowego giganta spadły o 4,01%. Orlen przez to jest bliski utraty miana drugiej spółki na giełdzie pod względem kapitalizacji. Goni go, PZU, który dziś stracił ‘tylko’ 2,06%. Słabość sesji podkreślają statystyki wśród blue chipów: 2 spółki zaliczyły spadki o ponad 4%, 5 kolejnych straciło ponad 3%, a 4 następne o ponad 2%.

Nieco mniej, ale i tak sporo, traciły średnie spółki. Indeks mWIG40 spadł o 1,09%. Bardziej odporne na negatywne nastroje były małe spółki, gdyż indeks sWIG80 stracił tylko 0,34%.

 

Przekrój sektorowy pokazuje, że w zasadzie tylko 1 spośród głównych sektorów spisywał się dziś przyzwoicie. Chodzi o sprzedawców leków – indeks WIG-LEKI wzrósł o 0,42% dzięki wzrostom Biotonu w końcówce sesji (akcje spółki wzrosły dziś o 5,98%). Pozostałe 13 indeksów sektorowych zaliczyło spadki, w większości przypadków dość spore. Najgorzej wypadły dziś spółki chemiczne i wydobywcze – indeks WIG-CHEMIA stracił 3,56%, a WIG-GORNIC 3,12%.

W ujęciu całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) zdecydowanie przeważał kolor czerwony, choć z samego rana sytuacja była dość wyrównana. Na minusie piątek zakończyły 173 spółki (41%), a na plusie 28%).

 

Krótki i nieudany tydzień na giełdzie

Ten tydzień na GPW składał się z jedynie 3 sesji. Powodem takiego stanu rzeczy były dni wolne od pracy, które wypadły we wtorek i w czwartek. 1 maja w Polsce obchodzone było bowiem Święto Pracy, a 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja. Ten rwany okres nie służył giełdzie. Obroty były niższe niż w ubiegłym tygodniu i choć na początku tego tygodnia indeks WIG rósł, to piątkowe spadki z wymazały cały ten ruch. Indeks szerokiego rynku po raz pierwszy od prawie miesiąca zszedł poniżej poziomu 59 tys. punktów.

Indeks WIG zalicza tym samym trzeci spadkowy tydzień z rzędu. W ciągu ostatnich trzech dni jego wartość spadła o 1,15%. Winą za to możemy obarczyć duże spółki, bowiem indeks WIG20 stracił aż 1,89%. Indeks łączący średnie spółki spadł tylko o 0,20%. Jeszcze lepiej w ostatnich dniach prezentowały się małe podmioty – indeks sWIG80 zyskał 0,20%.

 

WIG20 – świetny okres dla CD Projektu

Choć indeks blue chipów zaliczył w tym tygodniu spadek aż o 1,89%, to wśród czołowych spółek giełdy znalazły się takie, które dały inwestorom zarobić. W przypadku jednej z nich mowa nawet o bardzo mocnych wzrostach – CD Projekt, który jako jedyny z blue chipów nie zamknął piątkowej sesji poniżej środowego poziomu zamknięcia w ujęciu całego tygodnia zyskał aż 7,67%. Inwestorzy byli podbudowani informacją o tym, że spółka pojawi się na targach E3 2018 i prawdopodobnie zaprezentuje tam materiały dotyczące wyczekiwanej gry Cyberpunk 2077. Wśród spółek indeksu WIG20 na plusie tydzień zakończyło jeszcze 5 innych spółek, z których wyróżnić można jeszcze Cyfrowy Polsat (+2,82%). Zdecydowanie najgorszymi spółkami w tym okresie był PKN Orlen, lider ubiegłego tygodnia i JSW. Akcje pierwszej z tych spółek spadły o 6,77%, a drugiej o 6,08%.

 

Sektor paliwowy z nieba do piekła

PKN Orlen pociągnął w dół cały sektor paliw, który tydzień wcześniej był najmocniejszym. Indeks WIG-PALIWA stracił aż 4,77% - dużo więcej niż inne indeksy sektorowe. Bardzo słabo spisała się także branża mediów – indeks WIG0MEDIA stracił 2,71%. Kolejne dwa najsłabsze sektory to banki i chemia – WIG-CHEMIA spadł o 1,99%, a WIG-BANKI o 1,97%. Na plusie tydzień zakończyło 5 z 14 indeksów sektorowych. Zdecudowanie najlepiej wypadł sektor spożywczy – indeks WIG-SPOZYW zyskał 2,02%. Drugi z najmocniejszych sektorów to motoryzacja – indeks WIG-MOTO wzrósł o 1,18%. Nieźle radziły sobie także spółki budowlane i odzieżowe (liderzy tego sektora znaleźli się wśród zyskujących spółek indeksu WIG20) – indeks WIG-BUDOW zyskał 0,77%, a WIG-ODZIEZ 0,76%.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk