• Odbierz prezent
Fatalny tydzień na GPW - CD Projekt ratuje honor blue chipów

Za nami bardzo nieudany tydzień na warszawskiej giełdzie, a piątkowa sesja była jego idealnym podsumowaniem. Na giełdzie trudno było szukać sektorów, w których nie obserwowano by wyraźnych spadków. Honor giełdy ratowały pojedyncze podmioty, jak choćby CD Projekt, który wzniósł się na historyczne maksima.

 

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie była zdecydowanie nieudana. Przez cały dzień obserwowaliśmy spadki głównych indeksów. Indeks szerokiego rynku spadł dziś o 1,55%.

W podobnym tempie do indeksu WIG spadał WIG20, który stracił 1,58%. Tylko 3 spółki z grona blue chipów zakończyły dzień na plusie. W przypadku CCC i Cyfrowego Polsatu wzrosty były minimalne (odpowiednio 0,08%) i 0,09%). Dobrze zaprezentował się za to CD Projekt, którego akcje wzrosły o 2,00%. Najgorzej w gronie dużych spółek radziły sobie Orange Polska i Tauron. Pierwsza z tych spółek straciła aż 5,08%, a druga 4,74%.

Jeszcze gorzej od blue chipów radziły sobie średnie spółki – indeks mWIG40 spadł o 2,42%. Zdecydowanie najmocniej przysłużył się do tego ING Bank Śląski, którego notowania spadły o 5,93%. Najbardziej odporne na negatywne nastroje były małe spółki – indeks sWIG80 stracił tylko 0,28%.

 

W przekroju sektorowym pozytywnie wypadły spółki z branży mediów – indeks WIG-MEDIA zyskał 0,77%. Na plusie sesję zakończyły jeszcze 2 z 14 indeksów sektorowych – WIG-CHEMIA (+0,58%) i WIG-LEKI (+0,30%). Bardzo słabo zaprezentowały się sektory o dużo większym znaczeniu dla całej giełdy. Mowa tutaj o spółkach wydobywczych, bankach i spółkach energetycznych. Indeks WIG-GORNIC stracił najwięcej, bo 2,61%. Indeks WIG-BANKI stracił 2,59%, a WIG-ENERG 2,51%.

W przekroju całego parkietu wyraźnie dominował dziś kolor czerwony. Na minusie sesję zakończyło 181 spółek (43%, łącznie z rynkiem NewConnect), a na plusie tylko 110 (26%).

 

Czytaj również: Ultimate Games - prawie 40% zysku w debiucie na NewConnect

 

Nieudany tydzień na GPW

Piątkowa sesja była idealnym podsumowaniem całego tygodnia. Jedynie we wtorek w przypadku indeksu WIG obserwowaliśmy próby odbicia, ale ostatecznie w ciągu tych 5 sesji indeks szerokiego rynku wymazał wszystkie wzrosty z ubiegłego tygodnia i osunął się poniżej poziomu 58 tys. punktów. W ciągu tygodnia wartość indeksu WIG spadła o 2,24%. Nieco mniejszy spadek zaliczył indeks WIG20 (-2,24%). Bardzo słabo na przestrzeni ostatnich dni prezentowały się średnie spółki, gdyż indeks mWIG40 stracił aż 4,08%, osuwając się na prawie 1,5-roczne minima. Indeks sWIG80 spadł z kolei zaledwie o 0,43%.

 

WIG20 - CD Projekt płynął pod prąd

Statystyki spółek indeksu WIG20 dobitnie pokazują jak bardzo nieudany był to tydzień. 18 z 20 spółek zrzeszonych w indeksie WIG20 zaliczyło spadki. Szczególnie dotkliwe dotyczyły KGHM. Akcje miedziowego giganta spadły o 7,33%. Wpływ na to miała m.in. niekorzystna sytuacja na rynku surowcowym – spadek cen miedzi. Piątkowe spadki sprawiły, że drugą najsłabszą spółką w gronie blue chipów okazał się w tym tygodniu Tauron, który na przestrzeni 5 sesji stracił 6,75%. Niechlubne podium uzupełnia druga (obok KGHM) spółka wydobywcza w indeksie WIG20, czyli JSW, której akcje spadły o 4,86%. Tylko 2 spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 uchroniły się przed spadkami. Nieznacznie na plusie tydzień zakończył odzieżowy LPP (+0,11%). Zupełnie oderwany od giełdowej rzeczywistości w tym tygodniu, był rajd CD Projektu. Na notowania spółki mniejszy wpływ miały jednak same nastroje na polskiej giełdzie. Wzrosty spółka zawdzięcza targom E3 2018, podczas których zaprezentowała będącą jeszcze w fazie prac grę Cyberpunk 2077. Choć w poniedziałek po mocnym otwarciu akcje CD Projektu spadały, to w kolejnych dniach obserwowaliśmy dynamiczne wzrosty (przy wysokich obrotach). Ostatecznie akcje największego polskiego producenta gier wzrosły w tym tygodniu aż o 11,85%.

 

wig20

 

Mocne spadki spółek wydobywczych, informatycznych i chemicznych

Analizując kluczowe sektory giełdy możemy zobaczyć, że spadki objęły swoją szerokością prawie całą giełdę. Tylko w z 14 indeksów sektorowych zaliczyły wzrosty. Najwięcej zyskał mało znaczący sektor mediów – indeks WIG-MEDIA wzrósł o 2,02%. Na plusie tydzień zakończył także indeks WIG-LEKI (+0,40%). Najbardziej zawiódł za to sektor wydobywczy, co pokazali już jego liderzy z indeksu WIG20. Indeks WIG-GORNIC stracił w tym tygodniu aż 6,37%. Bardzo mocno traciły także spółki informatyczne. Indeks WIG-INFO stracił aż 6,01%, na co największy wpływ miały spadki znajdującego się jeszcze niedawno w indeksie WIG 20 Asseco Poland. Akcje tej spółki spadły w tym tygodniu o 9,35%. Trzeci najsłabszy sektor to chemia. W ubiegłym tygodniu indeks WIG-CHEMIA był liderem wzrostów wśród indeksów sektorowych, a w tym stracił 5,50%. Głównym winowajcą była tutaj Grupa Azoty, której akcje potaniały o 9,79%.

 

gpw


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk