• Sklep
  • Odbierz prezent
Fatalne dane z Japonii! Jen traci do dolara, euro i funta. BOJ może dalej luzować

Dziś w nocy poznaliśmy dane dotyczące handlu zagranicznego Japonii za styczeń. Eksport z Japonii spadł o 8,4 procent rok do roku do 5,57 bln JPY, co jest gorszym odczytem od rynkowego konsensusu zakładającego spadek o 5,5 procen. Był to najbardziej gwałtowny spadek wartości eksportu od 2016r. Wszystko ze względu na słabnący globalny popyt i trwający spór handlowym między Chinami i USA.

W rezultacie publikacji jen osłabił się trzeci dzień z rzędu,

gdyż rynek zaczął brać pod uwagę możliwość przyjęcia przez Bank Japonii jeszcze bardziej gołębiego stanowiska. Wspominał o tym również wczoraj w japońskim parlamencie szef BOJ - Haruhiko Kuroda mówiąc, że bank centralny może obniżyć np. cel dla kontroli krzywej rentowności lub zwiększyć zakup aktywów.

Japońska gospodarka jest czwartą największą na świecie, eksportującą głównie samochody stanowiące 15 proc. udziału we wszystkich wysłanych towarach w 2017 roku. Z kolei największym odbiorcą produktów z Japonii są Chiny (20 proc. eksportu w 2017) oraz Stany Zjednoczone, do których trafiło 18 proc. wysłanych towarów. Stąd tak duża wrażliwość gospodarki kraju Kwitnącej Wiśni na trwającą wojnę handlową USA-Chiny.

Dziś z kolei wydarzeniem dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED, na którym to dowiedzieliśmy się, że Rezerwa Federalna robi sobie przerwę w cyklu podwyżek stóp procentowych. W konsekwencji rynek aktualnie wycenia, że FED do końca roku z 14 proc. prawdopodobieństwem może nawet obniżyć stopy procentowe.

Publikacja dziś o godzinie 20:00.

Nota prawna

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk