• Odbierz prezent
Fatalne dane szansą dla niedźwiedzi?

Opublikowane dziś przed południem dane dotyczące indeksów PMI, zwłaszcza dla niemieckiego przemysłu, nie napawają optymizmem. Wręcz potwierdzają spowolnienie w gospodarce naszego zachodniego sąsiada, ale też co za tym idzie spowolnienie w strefie euro. Pojawiły się nawet komentarze mówiące o tym, że strefa euro zmierza w stronę recesji.

Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w marcu do 44,7 z 47,6 pkt. w poprzednim miesiącu - wynika z wstępnych szacunków. Ostatni odczyt wskazał na największe tempo spadku w sektorze produkcyjnym od sierpnia 2012 r. Nowe zamówienia eksportowe spadły siódmy miesiąc z rzędu oraz najszybciej od ponad sześciu i pół roku w wyniku m.in. słabszego popytu w sektorze motoryzacyjnym. Z kolei nastroje biznesowe spadły do negatywnego poziomu, będąc najniżej od końca 2012 roku.

Desperację inwestorów w obawie przed ewentualnym załamaniem gospodarczym widać po szturmie na obligacje Niemiec, które są kupowane nawet z ujemną rentownością. W piątek rentowności 10-letnich niemieckich obligacji są notowane poniżej zera po raz pierwszy od października 2016 roku. Co zatem z rynkiem akcji, skoro tak chętnie inwestorzy zaczęli kupować obligacje?

Niemiecki DAX ma się wciąż całkiem nieźle, chociaż obserwujemy już próbę testowania linii trendu, która jest kreślona od dołka w ostatnim ruchu korekcyjnym:

1

Notowania DAX. Źródło: platforma Conotoxia.

Co więcej rynek ten zatrzymał się wcześniej pod średnią 200-sesyjną oraz pod poprzednim rejonem wsparcia, a teraz możliwym oporem przy 11750 pkt., co mogłoby wpłynąć na aktywację strony podażowej.

Fatalne dane wraz ze szturmem na rynek obligacji mogą podkopać obóz byków. Wydaje się, że najbliższe sesje powinny być decydujące co do dalszego kierunku indeksu.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk