• Odbierz prezent
Fantastyczny rok dla KGHM. Akcje miedziowego gigianta w górę o 92%! Który sektor ucierpiał najbardziej w 2020 roku? Duże spadki nie tylko w WIG-Banki
Z artykułu dowiesz się:

  • jakie sektory prosperowały najlepiej w mijającym roku,
  • ile pod kreską notowania zakończył WIG20.

Ostatnia sesja na krajowym rynku akcji, która odbyła się 30 grudnia przyniosła korektę notowań szerokiego rynku po wcześniejszych, czterech dniach sesyjnych wzrostów. Warszawskiemu indeksowi giełdowemu nie udało się zatem zakończył całego, 2020 roku „na plusie”. Największym obciążeniem dla GPW w Warszawie były w zakończonym roku największe spółki należące do indeksu WIG20, który stracił prawie 8%. Na drugim biegunie znalazły się małe i średnie podmioty – sWIG80 wzrósł w 2020 roku o blisko 34%, a mWIG40 o 2%.

Biorąc pod uwagę krajowe indeksy branżowe stawkę otworzył WIG-Górnictwo zyskując ponad 82%, trzeba jednak pamiętać, że było to odzwierciedleniem notowań jednej spółki – KGHM Polska Miedź S.A., który posiada prawie 94% udział w ww. indeksie, a którego akcje wzrosły o prawie 92% z uwagi min. na mocną aprecjację cen miedzi w ostatnich miesiącach. Największe spadki dotknęły min. inwestorów posiadających alokację w sektorze bankowości i paliw. Indeksy branżowe WIG-Banki i WIG-Paliwa straciły w ciągu roku odpowiednio 30% i 24%. Tej pierwszej grupie spółek nie sprzyjały min. cięcia stóp procentowych dokonane przez RPP w odpowiedzi na spadek aktywności gospodarczej spowodowanej pandemią COVID-19. Przyczyną słabego zachowania spółek paliwowych była również pandemia, która wpłynęło mocno na popyt na produkty ropopochodne, co było związane ze spadkiem mobilności wśród obywateli.

Wzrostami sesję zakończyli inwestorzy obecni w Stanach Zjednoczonych, gdzie zarówno indeksy S&P500, jak i technologiczny Nasdaq Composite zanotowały mocne, dwucyfrowe stopy zwrotu. Warto zauważyć, że ten drugi odnotował stopę zwrotu na poziomie bliskim 44%, co jest pochodną dobrego zachowania tej grupy spółek, które nierzadko były beneficjentami nowej rzeczywistości gospodarczej związanej z utrzymującą się pandemią (min. praca zdalna, wzrost rynku e-commerce).

Pomimo pozytywnego odczytu indeksu PMI dla sektora przemysłu w Japonii (50 pkt. vs. 49,7 pkt. prognoz), sesja giełdowa zakończyła się tam z ponad 0,5% stratą. Z kolei kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 są obecnie kwotowane na dodatnich poziomach, co w połączeniu ze słabnącym dolarem może wg nas implikować pozytywne otwarcie handlu w Warszawie. Najistotniejsze odczyty danych makro w dniu dzisiejszym zostaną opublikowane w godzinach rannych.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk