• Odbierz prezent
FANG - znakomita inwestycja, czy bańka spekulacyjna na Wall Street?

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularność na rynkach zyskuje skrót FANG. Jest on oznaczeniem grupy spółek, które stanowią ‘gorący towar’ na nowojorskiej giełdzie NYSE. Spółki te w ostatnich latach zapewniają inwestorom pokaźny zysk z inwestycji, ale przy okazji ich wycena coraz mocniej odrywa się od fundamentów. Czy spółki FANG zaserwują inwestorom bolesną powtórkę z historii?

 

FANG

FANG to akronim, na który składają się nazwy czterech popularnych spółek: Facebook, AmazonNetflix i Google (aktualna nazwa spółki to Alphabet). Te cztery spółki zyskały miano blue chipów w gronie blue chipów. Ich łączna kapitalizacja zbliża się do poziomu 2,5 bln dolarów i jest pięciokrotnie wyższa od wielkości polskiej gospodarki.

 

Aktualnie największą spółką w tym gronie jest Amazon, będący również drugą największą spółką na świecie (po Apple z kapitalizacją na poziomie ok. 930 mld dolarów). Kapitalizacja Amazona to obecnie ok. 840 mld dolarów. Amazon jest spółką zajmującą się e-handlem, prowadzącą największy na świecie sklep internetowy. Został założony przez Jeffa Bezosa w 1994 roku, który w tym roku został sklasyfikowany na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie (wg Forbesa).

 

Drugi pod względem wielkości w grupie FANG jest Alphabet, który w akronimie odpowiedzialny jest za literę ‘G’ (Google). Kapitalizacja tej spółki to aktualnie niespełna 800 mld dolarów. Jeszcze w kwietniu 2018 roku spółka wyceniana była wyżej od Amazona. Alphabet jest czymś więcej niż tylko samym Google, choć to właśnie to przedsiębiorstwo jest kluczowym elementem konglomeratu. Obok technologii, Alhpabet skupia się na wielu innych dziedzinach, takich jak badania naukowe, nauki biologiczne, czy inwestycje. Obejmuje takie projekty jak Calico, Google Fiber, Chronicle i wiele innych.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Facebook jest trzecią pod względem wielkości spółką w gronie FANG. Jego kapitalizacja to obecnie nieco ponad 580 mld dolarów, a spółka aktualnie notowana jest na historycznych maksimach. Facebook to projekt oparty na największym na świecie serwisie społecznościowym. Założycielem firmy jest Mark Zuckerberg, który w tym roku awansował na 5. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata.

 

Najmniejszy w gronie FANG jest Netflix, ale za to w ostatnich latach była to najszybciej rozwijająca się spółka w tym elitarnym gronie. Netflix notowany jest aktualnie blisko historycznych szczytów, a jego kapitalizacja wynosi około 180 mld dolarów, choć jeszcze na początku roku była dwa razy mniejsza. Spółka zajmuje się odpłatnym wypożyczaniem filmów i seriali.

 

Dynamiczne wzrosty

Wszystkie 4 powyższe spółki notowane są aktualnie na poziomach zbliżonych do historycznych maksimów. W większości maksima te zostały odnotowane na przestrzeni maksymalnie kilku tygodni. Najniższą dynamiką wzrostów ‘pochwalić’ może się Alphabet, który w przeciwieństwie do pozostałej trójki od początku roku porusza się w trendzie bocznym.

Dynamikę wzrostów najlepiej pokaże parametr wspomniany przy okazji opisu Netflixa. Spółka ta notowana jest na poziomach dwukrotnie wyższych niż nieco ponad 6 miesięcy temu. Podwojenie cen akcji do aktualnych poziomów zajęło Amazonowi 15 miesięcy. Facebook potrzebował na to 29 miesięcy, a Alphabet 35 miesięcy.

Ile czasu zajęłoby inwestorom podwojenie kapitału, gdyby na inwestycję wybrali portfel odzwierciedlający portfel rynkowy? W przypadku indeksu S&P500 byłoby to ponad 5,5 roku, natomiast w przypadku Nasdaq-100 około 4 lata.

 

Indeks FANG+

Firma ICE, będąca operatorem giełdy w Nowym Jorku, opracowała specjalny indeks, bazujący na cenach najbardziej płynnych spółek z New York Stock Exchange (NYSE). Ten indeks nosi nazwę FANG+. Jak nietrudno się domyślić, jest on zbudowany na podstawie spółek FANG, oraz innych gigantów z nowojorskiej giełdy. ICE udostępnia możliwość handlu kontraktami futures na indeks FANG+.

 

Indeks FANG+

fang

 

W skład indeksu FANG+, obok spółek z grupy FANG, wchodzą:

  • Apple
  • Alibaba
  • Baidu
  • Nvidia
  • Tesla
  • Twitter

Indeks FANG+ został uruchomiony w ubiegłym roku. Na podstawie backtestów przeprowadzonych dla okresu 19.09.2014-06.06.2018, portfel odpowiadający indeksowi FANG+ osiągał roczną stopę zwrotu na poziomie 33,5%, podczas gdy indeks NASDAQ-100 wzrósł o 17,7%, a indeks S&P500 o 11,3%.

 

Bolesna lekcja z historii

Spółki FANG zawdzięczają swoje dynamiczne wzrosty ogromnej popularnością wśród inwestorów, którzy zaczęli traktować je jak spółki, które są skazane na wieczny rynek byka. Świadczą o tym choćby wywindowane do niebotycznych poziomów wskaźniki P/E. Dla portfela S&P500 wartość tego wskaźnika wynosi obecnie ok. 24, co i tak jest wartością wyższą od historycznej średnie (15). W przypadku Netflixa wskaźnik P/E ma wartość ok. 280. W przypadku Amazona jest to 220. Bardziej znormalizowane, choć wciąż wysokie są wartości P/E dla Alphabet i Facebooka, które kształtują się na poziomach odpowiednio 50 i 34. Im wyższa wartość wskaźnika P/E tym więcej inwestor płaci za zysk spółki przypadający na jedną akcję.

Wysokie wartości wskaźników P/E sprawiają, że coraz częściej spółki FANG porównywane są do grona 50 spółek, nazywanego na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku ‘Nifty Fifty’. Były to spółki, które powszechnie uważano za ‘pewną inwestycję’ – takie, w przypadku których zakup i trzymanie ich w długim terminie gwarantują osiągnięcie zysku. Choć wyceny tych spółek drastycznie szły w górę i oderwały się od fundamentów, to inwestorzy wciąż lokowali kapitał w ich akcjach. Efektem był krach z lat 1972-73, gdy przewartościowanie spółek osiągnęło ekstremalne poziomy. Niektórzy inwestorzy zaczynają obecnie zauważać podobieństwo obecnej sytuacji do tamtego okresu.

 

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk