• Odbierz prezent
Fanfary na debiucie ETF na bitcoin - blisko rekordów na BTC, blisko rekordów na Wall Street
fot. freepik.com

Niewątpliwie wydarzeniem wczorajszego dnia na rynkach był debiut długo wyczekiwanego ETF na bitcoin w USA. Przyciągnął on ogromne zainteresowanie i obroty, zaś sama kryptowaluta notowana jest w okolicach rekordów. Blisko rekordów jest też Wall Street.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

 

Temat ETF na bitcoin przewijał się w USA już od 8 lat i potrzeba było zmiany szefa SEC, aby do tego doszło

Warto wiedzieć, że BITO (ticker ETF) opiera się na kontraktach, nie zaś na „fizycznym” bitcoinie, a ze słów szefa SEC wynika, że ta druga forma nie jest rozpatrywana pomimo prób środowiska. Nie ma wątpliwości, iż pojawienie się nowej możliwości uzyskania ekspozycji na kryptowaluty jest dla tego rynku szansą. Z drugiej strony warto pamiętać też, że w 2017 roku wprowadzenie kontraktów terminowych na CME praktycznie wyznaczyło szczyt cen, a od tego czasu przez rok bitcoin stracił aż 80%. Z pewnością kolejne miesiące na rynku kryptowalut będą ciekawe.

 

 

Z globalnej gospodarki napływały bardzo mieszane sygnały

Na plus należy zaliczyć solidne dane handlowe z Japonii, gdzie zarówno eksport, jak i import były wyższe od oczekiwań. Podobnie pozytywną niespodzianką jest niewielki spadek inflacji w Wielkiej Brytanii we wrześniu (z 3,2 do 3,1%). Co prawda zaskoczenie jest niewielkie i zapewne już w październiku inflacja okaże się dużo wyższa (kryzys energetyczny uderzył przede wszystkim w Wielką Brytanię), to jednak w ostatnim czasie zazwyczaj inflacja zaskakiwała na plus. Tak było niestety w Niemczech, gdzie ceny producenta we wrześniu rosły już o 14,2% r/r (w sierpniu było to „zaledwie” 12%) – dużo powyżej oczekiwań rynku.

W Chinach spadła roczna dynamika cen nieruchomości (z 4,2% do 3,8% we wrześniu), co może być początkiem efektu Evergrande

Gdyby ceny nieruchomości zaczęły spadać, może to być problemem dla całej gospodarki. Wczorajsza sesja na Wall Street była jednak świetna, gdyż jak na razie wyniki firm są bardzo dobre. Jak na razie 66% spółek pokazało przychody i zyski powyżej oczekiwań, zaś standardem jest 49% (konsensus na Wall Street zawsze jest zaniżony). Z drugiej strony potencjalne problemy wynikające z presji inflacyjnej i komplikacji po stronie podażowej mogą ujawnić się (stopniowo) dopiero w kolejnych kwartałach.

Euro próbuje od kilku dni wykorzystać pozytywny sentyment do odnotowania odbicia, ale jest ono niemrawe. Pozytywnego sentymentu nie wykorzystuje też złoty, który od początku tygodnia traci do euro.

 

O 9:05 euro kosztuje 4,5838 złotego, dolar 3,9401 złotego, frank 4,2638 złotego, zaś funt 5,4279 złotego.

 

Nota prawna


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk