• Odbierz prezent
Famur likwiduje jeden ze swoich zakładów i zwalnia kilkuset pracowników, a kurs akcji... rośnie

Famur, notowany na GPW katowicki producent sprzętu górniczego i wydobywczego, poinformował w poniedziałek o planowanej likwidacji jednego ze swoich zakładów produkcyjnych oraz zwolnieniach grupowych, obejmujących niemal dwustu pracowników. Co ciekawe, na wtorkowej sesji, zdominowanej przez kolor czerwony, Famur jest zieloną wyspą - akcje spółki drożeją o ponad 3%, osiągając tygodniowe szczyty notowań.

 

Famur postawił w stan likwidacji swój zakład produkcyjny w Piotrkowie Trybunalskim, który zajmował się wytwarzaniem przenośników taśmowych i kolejek górniczych. W ramach likwidacji zakładu spółka zwolni 198 pracowników, zaś produkcja zostanie przeniesiona do oddziałów w Nowym Sączu (przenośniki) i Katowicach (kolejki).

Famur jako powody likwidacji zakładu podaje globalny kryzys związany z pandemią, a także trend spadkowy na rynku węgla i planowaną reorganizację polskiego górnictwa, która przełoży się na zmniejszenie wydobycia węgla. W ocenie spółki wszystkie te czynniki wpłyną na znaczący spadek popytu na przenośniki taśmowe i kolejki górnicze, bez perspektyw na odbudowę zapotrzebowania w dalszej przyszłości.

Informacje o likwidacji zakładów i zwolnieniach grupowych najczęściej są negatywnie odbierane przez akcjonariuszy. Przypadek Famuru jest jednak inny - informacja o planowanych cięciach została uznana przez rynek za optymistyczną, co przekłada się na zauważalne wzrosty notowań na drugiej sesji z rzędu. Da się również wyczuć, że akcjonariusze oczekują od spółki jak największej dywersyfikacji działalności i systematycznego odchodzenia od produkcji sprzętu górniczego jako głównego źródła przychodów, w imię niepisanej zasady - im dalej od sektora bez przyszłości, tym lepiej.

 

Pod koniec sierpnia spółka zapowiedziała również, że w najbliższych latach będzie skupiać się na dywersyfikacji działalności i szukać podmiotów do przejęcia, które działają również poza sektorem górniczym.

 

Na poniedziałkowej sesji akcje Famuru zyskały 5% (1,8900 PLN), na wtorkowej rosną zaś o ponad 3% (aktualny kurs: 1,9500 PLN).

Czytaj także: Węgiel będzie znikał z polskiej energetyki szybciej niż zakładano. Koniec trzymania kopalni pod kloszem?

Zmiany w polskiej energetyce, która obecnie zdominowana jest przez spalanie węgla, są nieuniknione. Powszechnie wiadomo o tym od lat, jednak przedstawiciele rządu zaczęli to otwarcie przyznawać dopiero od niedawna. Wcześniej bowiem konsekwentnie zaklinali oni rzeczywistość, twierdząc że nic nie groz.. Czytaj
Węgiel będzie znikał z polskiej energetyki szybciej niż zakładano. Koniec trzymania kopalni pod kloszem?

 

Notowania: Famur SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:FMF/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk