• Odbierz prezent
Fałszywe wybicie na S&P500? Cena notowań giełdowych amerykańskiego indeksu spada poniżej 2900

Amerykański indeks S&500 po tym jak minimalnie pokonał wrześniowe maksima zawrócił „chowając” się pod szczytem. Można zaryzykować stwierdzenie, że opór 2950 nadal ma potencjał na spychanie wartości tego instrumentu na południe. Za wcześnie jeszcze aby mówić o powtórce z drugiego półrocza 2018, ale najbliższym wsparciem na interwale tygodniowym pozostaje 2600 pkt.

1

W tegorocznych wzrostach daje się wydzielić kilka korekt, większość z nich (zaznaczone na żółto) zatrzymały się po osiągnięciu długości 80pkt lub blisko tej wartości. Jeżeli tą wartość potraktujemy jako miarę potencjału podaży, to widać, że ten tydzień może być powtórka z historii. Tak długo jak podstawa ostatniego żółtego prostokąta (2880pkt) nie zostanie pokonana popyt ma szanse na kolejny atak na szczyt.

Wyjście dołem to silny sygnał do zwolenników bessy i potwierdzenie odbicia od tygodniowego oporu. Otworzy się tym samym droga do wsparcia 2600pkt, ale wcześniej na przeszkodzie posiadaczom krótkich pozycji może stanąć wartość 2800pkt.

Analiza wskaźnika MACD wskazuje na niezgodność z ruchem ceny. O ile od marca wartość S&P500 systematycznie rosła to oscylator wszedł w trend spadkowy. Negatywna dywergencja może być ważnym sygnałem, ale bez przełamania lokalnego wsparcia jego wiarygodność jest raczej mała.

Wstęga Bollingera także wskazuje na poziom 2800 jako kluczowy dla trendu wzrostowego. Sam wskaźnik powoli zaczyna poruszać się równolegle do osi czasu co jest potencjalnym sygnałem silniejszego ruchu rynkowego. Niestety oscylator nie mówi w którą stronę ten ruch może mieć miejsce. Dopiero przecięcie jednej z zewnętrznych linii może okazać się sygnałem kierunkowym dla kolejnego impulsu.

Podsumowując, wzrosty mają szanse trwać jeszcze w kolejnych sesjach pod warunkiem utrzymania wsparcia 2800 pkt. Przełamanie tej wartości, będzie sygnałem do stworzenia korekty tegorocznych wzrostów do poziomu 2800 lub do tygodniowego wsparcia 2600pkt.

1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk