• Odbierz prezent
Fałszywe wybicie na S&P500

Naniesienie na wykres amerykańskiego S&P500 jednej kreski wystarczy aby stwierdzić, że najbliższa przyszłość tego indeksu może nie wyglądać ciekawie.

Cena 2950 punktów w przeszłości była ważnym oporem.

Ostatnie wzrosty zmusiły do zmiany interpretacji tej przestrzenia na wsparcie. Na interwale dziennym widać nawet, że popyt próbował potraktować zielona strefę jako trampolinę do wypełnienia obietnicy Prezydenta. Historia zatacza koło i dzisiejsze spadki poniżej tej ceny wskazują, że ponownie 2950 staje się oporem. Wielkość spadków tego tygodnia nie wróży nic dobrego na kolejne okresy. Korzystając z narzędzi bazujących na zniesieniach Fibonacciego można wskazać, że najbliżej wsparcie to strefa wokół ceny 2770pkt. Niewiele niżej znajduje się dołek z początku czerwca, który także ma duże znaczenie popytowe.

Co odważniejsi analitycy mogą wskazać,

także cenę 2600 punktów jako kluczowe wsparcie. Poziom ten jest na tyle daleko , że można pozostawić go w sferze domysłów. Jednak nie można go także nie doceniać. Rok temu ten indeks potrzebował tylko 4 tygodni aby pokonać przestrzeń pomiędzy 2950pkt a 2600 pkt.

Wskaźnik MACD w ostatnich miesiącach nie utworzył nowego szczytu, co zmusza do założenia, że notowania S&P500 powyżej wartości 3000punktów mogą być klasyczną pułapka przed wygenerowaniem większych spadków.

Fałszywe wybicie na S&P500 - 1

Podobnie jak to miało miejsce w kwietniu

na interwale dziennym utworzyła się negatywna dywergencja. Wkrótce MACD przejdzie na stronę trendu spadkowego, co zapewne nie pomoże w ponownych wzrostach powyżej 2950. Nie można jednak wykluczyć ruchu testującego ten „nowy” opór , co byłoby zapewne pierwsza korekta w ramach większej przeceny. Alternatywnie fala „B” w bardziej rozbudowanej korekcie elliotowskiej.

Ostatnie trzy dni sprawiły, że wielkość fali spadkowej jest większa niż dotychczasowe 2-3 dniowe korekty. Sugeruje to, że tworzy się ruch podobny w cenie i czasie do majowej przeceny na amerykańskiej giełdzie.

Fałszywe wybicie na S&P500 - 2


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk