• Odbierz prezent
Fala silnych spadków zahaczyła też o rynek surowców, perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają najlepiej

Fala silnych spadków na kluczowych rynkach akcji zahaczyła też o rynek surowców – tu korelacja jest dość prosta. Rynek zareagował mechanicznie, dopiero później nadejdzie czas dogłębnej analizy. Perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają jednak najlepiej. W ostatnich tygodniach rynek był ciągnięty przez temat nadchodzących sankcji na Iran i wpływu braku ropy z Teheranu na globalną podaż surowca.

Inwestorzy ignorowali ryzyka w postaci pogarszającej się sytuacji na rynkach wschodzących, oraz ogólnie słabszych perspektyw dla globalnej gospodarki. Tymczasem informacje, jakie napływały z Arabii Saudyjskiej w ostatnich dniach pokazują tylko, że Rijad może dążyć do zastąpienia irańskiej ropy swoją, poprzez renegocjacje umów z kluczowymi kontrahentami Teheranu (wczorajsze plotki nt. indyjskich firm, o czym pisałem w komentarzu). Oczywiście pewien ubytek będzie, ale czy to co ostatecznie zacznie funkcjonować po 4.XI nie zostało już zdyskontowane? Prognozy Międzynarodowej Agencji Energii na przyszły rok mówią o słabszym popycie za sprawą gorszych warunków dla wzrostu globalnej gospodarki(problemy krajów wschodzących i eskalacja wojen handlowych).

Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR.

 
Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTBW krótkim okresie rynek będzie analizował wpływ huraganu Michael, który wczoraj uderzył w wybrzeże Florydy na aktywność firm z Zatoki Meksykańskiej – według najnowszych danych cięcie w produkcji surowca spadło o 42 proc., co jest największym ograniczeniem w tym roku. Nadmiernego dramatu jednak nie ma. Wczoraj opublikowane zostały dane API na temat zapasów surowca, które nie poprawiły nastrojów na ropie, Nieoczekiwanie wzrosły one w ubiegłym tygodniu aż o 9,7 mln baryłek do 410,7 mln baryłek, czyli 3-krotnie więcej od oczekiwań rynku. Dzisiaj o godz. 16:30 poznamy szacunki amerykańskiego Departamentu Energii, które zakładają wzrost zapasów o 2,17 mln baryłek.
FXMAG surowce fala silnych spadków zahaczyła też o rynek surowców, perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają najlepiej ropa naftowa (brent) oil ukoil ropa naftowa ropa wti wti 1
Na wykresach ropy WTI (FOIL), oraz BRENT (FBRENT) mamy wybicie w dół potwierdzone złamaniem poprzednich dołków, co potwierdza wcześniejszą tezę o kontynuacji korekty rozpoczętej w zeszłym tygodniu. Dzienne wskaźniki potwierdzają ruch, co może sugerować, że zniżka będzie głębsza. W przypadku ropy WTI uwagę zwraca fakt, że notowania od lutego b.r w zasadzie poruszały się w szerokim kanale wzrostowym i mimo widocznych prób jego naruszenia, trend nie uległ zmianie. Obecnie dolne ograniczenie w/w kanału przebiega w okolicach 68,50 USD za baryłkę. Czy tam dojdziemy? Natomiast, co do ropy Brent to trudno tu o wyznaczenie kanału wzrostowego, ale można wyrysować jego projekcję bazując na jednym minimum z połowy sierpnia i liniach równoległych. To jednak sugerowałoby znacznie głębsze zejście kursu, bo do 75 USD za baryłkę. Czy to sugestia wymazania nazbyt wysokiego dyferencjału w cenach pomiędzy Brentem , a WTI? Zobaczymy.

FXMAG surowce fala silnych spadków zahaczyła też o rynek surowców, perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają najlepiej ropa naftowa (brent) oil ukoil ropa naftowa ropa wti wti 2

Czytaj także: Dlaczego ceny ropy naftowej tak szybko się zmieniają

Kampania uzupełniająca do Kongresu zachęciła Donalda Trumpa do mocniejszych wypowiedzi na temat polityki FED. Na rynku ropy naftowej coraz więcej silniejszych bodźców a cena surowca gwałtownie skacze.   Trump krytykuje FED To, że prezydent USA nie jest fanem polityki rezerwy federalnej wiedzieliś.. Czytaj
Dlaczego ceny ropy naftowej tak szybko się zmieniają

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk